Sezon jesienny czas zacząć – grzyby na odchudzanie

Początek jesieni to najlepszy moment, aby wybrać się na grzyby. Ponieważ pogoda zaczęła być deszczowa, powinny się już pojawić. Z pewnością  zadajemy sobie pytania, czy grzyby mają jakieś właściwości zdrowotne? Otóż istnieje wiele doniesień odnośnie ich wartości odżywczej. A jaka jest prawda?

Prawda jest taka, że grzyby są polecane osobom odchudzającym się. W większości składają się z wody i są niskokaloryczne. W zależności od rodzaju i gatunku grzybów są zróżnicowane pod względem zawartości witamin. Głównie  bogate są w takie witaminy jak: witamina A, B1, B2 oraz  zawierają śladowe ilości witaminy C, PP, D, A. Składniki mineralne zawarte w grzybach to: żelazo, potas, fosfor, wapń oraz sód.

Niestety nie wszystkie grzyby są jadalne i należy dokładnie sprawdzać, co jemy. Dzieciom do trzech lat nie należy podawać grzybów.

Ciekawostką jest, że grzyby określa się mianem „leśnego mięsa”. Dlaczego? Ponieważ w większości ich sucha masa składa się wyłącznie z białka (w zależności od gatunku oraz wieku grzyba). Najwięcej białka zaś zawierają pieczarki hodowlane (aż 44%).

Co jeszcze o grzybach? Niewiele osób pewnie wie, że np. pospolite boczniaki są źródłem pleuranu, który zapobiega powstawaniu nowotworów. Ponadto obniżają poziom cholesterolu we krwi,  zmniejszają objawy zmęczenia mięśni i stawów.

Jakie jeszcze grzyby są cenione przez specjalistów?  Borowiki szlachetne i pieprzniki jadalne (tzw. kurki). Są one bogate w białko, wapń, fosfor, żelazo oraz witaminy z grupy B.

Dla kogo grzybów lepiej nie podawać? Znajdującą się w ścianie komórkowej grzybów chityna zalicza je do produktów ciężkostrawnych. Dlatego ich spożywanie nie jest wskazane dla dzieci, osób starszych oraz cierpiących na schorzenia przewodu pokarmowego i nerek.

Wiedząc w tym momencie tyle o grzybach, zostało mi tylko zachęcić  Was do ich spożywania przez cały rok . Rano wybieramy się do lasu i urozmaicamy nasze codzienne menu o ten niezwykły przysmak.

Dietetyk, mgr Urszula Jaczewska