Powiedz TAK zdrowemu sercu i je wzmacniaj

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego oraz nowotwory (ok. 70% procent wszystkich zgonów). Jest to ogromny problem. Dlaczego o tym piszę? To proste – chcę podkreślić jak ważne jest dbanie o zdrowie naszego serca! Jak je chronić i wzmacniać?

Odpowiedź brzmi – KWASY OMEGA 3. Są to długołańcuchowe kwasy tłuszczowe należące do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).  W skład tych kwasów wchodzą:

  • kwas EPA (eikozapentaenowy) – źródła to m.in. tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, makrela)- Ma on przede wszystkim działanie przeciwzapalne,
  • ! kwas DHA (dokozaheksaenowy) – znajdziemy go również w rybach morskich, ale też algach i krylu – odpowiada głównie za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i układu nerwowego,
  • kwas ALA (alfa-linolenowy)- można go znaleźć w orzechach, nasionach siemienia lnianego i chia oraz w wielu olejach roślinnych. W organizmie jest przekształcany do kwasów EPA i DHA.

Dlaczego są takie ważne?

Po pierwsze – zapobiegają chorobom. Dzięki odpowiedniej dawce kwasów omega 3 można

uniknąć np. zwyrodnienia plamki żółtej, choroby Alzheimera czy właśnie chorób serca.

Liczne badania pokazują, że można zapobiec chorobie niedokrwiennej serca oraz chorobom układu krążenia, dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości kwasów omega 3. Spożywanie więcej niż raz w tygodniu posiłku rybnego zmniejsza o ok. 50% ryzyko zgonu z powodu chorób serca   (w porównaniu z osobami nie spożywającymi ryb w ogóle lub raz w miesiącu).  Aby kwasy spełniały swoje zadanie, należy je dostarczyć organizmowi w ilości 1g kwasów EPA i DHA.

                Kwasy omega 3:

  1. Mają zdolność rozrzedzania krwi dzięki czemu uniemożliwiają przyklejanie się krwinek czerwonych do uszkodzonych ścian naczyń i zapobiegają tworzeniu się zatorów i zakrzepów (działanie antyagregacyjne).
  2. Przeciwdziałają procesom zapalnym w tętnicach prowadzącym do ich stwardnienia.
  3. Obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL i podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL – zmniejszając tym samym ryzyko i tempo rozwoju miażdżycy.

Komu najbardziej są potrzebne opisane kwasy? Wszystkim! Szczególnie polecane są dzieciom,

dorosłym, kobietom w ciąży, osobom starszym. Kwasy omega 3 nie tylko działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy, ale również wpływają korzystnie na układ kostny, układ nerwowy, wzrok oraz odporność organizmu.

Należy jednak pamiętać, że do utrzymania dobrej kondycji naszego organizmu należy spożywać

nie tylko kwasy omega 3, ale i omega 6 w odpowiednich proporcjach (1:5lub 1:6). Nadmiar kwasów omega 6 w diecie niestety niweczy dobroczynne działanie kwasów omega 3. Hamuje jego przeciwzapalne właściwości i nasila procesy zapalne (u osób z RZS i zwyrodnieniami stawów może nasilać dolegliwości i pogarszać samopoczucie).

Gdzie znajdziemy największe ilości kwasów omega 3?

Oto kilka przykładów :

  •  100 g łososia atlantyckiego, hodowlanego – 1,8g
  • 100 g śledzia atlantyckiego, marynowanego – 1,2g
  • 100 g makreli atlantyckiej, wędzonej oraz pstrąga tęczowego, hodowlanego – 1g
  • 100 g dorsza smażonego – tylko 0,1g

Dbajmy więc o nasze serce i cieszmy się zdrowiem.

Autor: Dietetyk Urszula Jaczewska