Pluszowi przyjaciele

Pluszowe zabawki obdarzone są jakąś magiczną mocą. Każdy z nas, wszak, zapytany o swojego pierwszego misia, z uśmiechem opowiada o jego wyglądzie, ba, niektórzy pamiętają nawet jego imię. Pluszaki są genialnym pomysłem na prezent dla najmłodszych. O ile jednak, kiedyś wybór był niewielki, teraz zalewa nas ogrom mięciutkich, kolorowych zabawek.

Niedźwiedzie grizzly i miśki koala
W kategorii misiów możemy wybrać pomiędzy wielkimi jak fotel niedźwiedziami, a małymi misiaczkami. Pierwsze otaczają malucha swym ogromnym ciałem, dając poczucie bezpieczeństwa. Drugie z nich, maluch może wsunąć do kieszeni i wziąć ze sobą na wycieczkę, pomiętosić, gdy mu źle, albo przytulić do serduszka.

Piękna i bestia
Półki sklepowe uginają się od cukierkowych króliczków, kaczuszek, misiów. Te zwierzątka również w naturze są śliczne, słodkie i nie budzą w nas strachu. Ręce same wyciągają się, by je pogłaskać i przytulić. Inną grupą są zwierzęta, które nie kojarzą nam się z typowymi przytulankami. Żyrafy, lwy, kangury, czy świnki mogą być świetnym przyjacielem małego człowieka. Zwracają jego uwagę na różnorodność świata zwierząt, a także pozwalają wyróżnić się wśród rówieśników posiadaniem dość oryginalnego towarzysza. Na przeciwległym biegunie do króliczków, znajdują się pluszaki imitujące zwierzęta, które jako dorośli oceniamy niezbyt pochlebnie. Należą do nich pająki, krokodyle, szczury, itp. Dzieci postrzegają otoczenie inaczej. Nie czują strachu, ani obrzydzenia. Kolorowe, miękkie formy ciekawią je i zachęcają do zabawy. Takie pluszaki spełniają też funkcję edukacyjną. Uczą tolerancji, dostrzegania, nawet w nie najpiękniejszych istotach, pięknych cech.

Miękkie pacynki
Ten rodzaj zabawek pluszowych przynosi zarówno dzieciom, jak i rodzicom wiele frajdy. Można aranżować drobne scenki z udziałem kilku zabawek, wymyślać dialogi, modulować głosy. Taka aktywność przysparza rodzinie zawsze wiele śmiechu. Bardzo kolorowe pacynki są ciekawą propozycją także dla niemowląt. Ubrane na rączki czy nóżki, zwracają uwagę dziecka. Należy jednak uważać, by obserwacja zabawki nie skończyła się próbą wzięcia jej do buźki.

Gadające zabawki
Można pokusić się o sprezentowanie dziecku pluszaka interaktywnego. Zwierzak może „porozmawiać” z maluchem przed snem, co niekiedy jest wybawieniem dla zmęczonych rodziców. Monotonnie powtarzane zwroty potrafią skutecznie uśpić nawet bardzo aktywne dzieci.

Pluszaki – „schowki”
Ostatnio pojawiły się dużych rozmiarów pluszowe zabawki, np. ogromne pająki, zaopatrzone w mnóstwo wpustów i kieszonek. Nadają się one do zamocowania na ścianie i spełniają rolę efektownego schowka na drobne skarby malca.

Życie wewnętrzne pluszowego misia
Przy wyborze pluszowej zabawki należy kierować się nie tylko jej wyglądem, czy emocjami jakie ona wzbudza. Ważna jest jakość materiałów, z których została wykonana. Najlepiej, gdy wypełnienie stanowi gąbka, zamiast trocin, czy ziaren gorczycy. Ułatwia to utrzymanie przytulanki w czystości. O ile, bowiem, nie ma wbudowanej pozytywki, zabawkę można wyprać w pralce. W innym przypadku, pozostaje nam delikatne czyszczenie zwilżoną gąbką lub oddanie zwierzaka do pralni chemicznej. Zwróćmy też uwagę na jakość pluszu. Zdarza się, że futerko osypuje się, wychodzą z niego kłaczki, czy nitki. Pamiętajmy, że dzieci mają zwyczaj wkładania wszystkiego do buzi, lepiej więc, w takim wypadku, wybrać inną zabawkę.

Jeżeli dziecko reaguje uczuleniem na roztocza, nie można dopuszczać do ich obecności w pluszaku. Zabawki o dużych rozmiarach można przechowywać w foliowych workach i zdejmować się je tylko, na czas zabawy. Mniejsze można, po praniu i wysuszeniu, umieścić na dwie doby w zamrażarce. Niska temperatura niszczy roztocza. Dodatkowym zabezpieczeniem są dostępne w aptekach aerozole, opóźniające rozwijanie się roztoczy w materiale.

Artykuł został przygotowany przez ekipę ze sklepu internetowego pomyslowe-zabawki.pl, który oferuje pomysłowe zabawki dla dzieci w każdym wieku.