Owocowa dieta podczas ciąży

W czasie ciąży każda kobieta powinna przestrzegać odpowiedniej diety. W jej organizmie zachodzi wiele zmian, dlatego powinna w szczególny sposób zadbać o zdrowie. Z pewnością nie jest to dobry moment na stosowanie jednej monotonnej diety np. wyłącznie owocowej.

W czasie ciąży każda kobieta powinna przestrzegać odpowiedniej diety. W jej organizmie zachodzi wiele zmian, dlatego powinna w szczególny sposób zadbać o zdrowie. Z pewnością nie jest to dobry moment na stosowanie jednej monotonnej diety np. wyłącznie owocowej.

Dieta owocowa to dieta odchudzająca i oczyszczająca z toksyn, więc podczas jej stosowania organizm nie otrzyma wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie tej brakuje białka, wapnia, witaminy D i magnezu, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B. Jaką więc dietę mogą stosować kobiety w ciąży?

Dieta zbilansowana jest najlepsza, a więc powinna dostarczać wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników. Nie może w niej zabraknąć mięsa, wędlin, mleka i przetworów mlecznych, ryb, warzyw, owoców, produktów zbożowych, kasz, olejów roślinnych oraz napojów.

Podczas ciąży, przyszła mama powinna jeść regularnie około 5-6 posiłków dziennie co 3-4 godziny. W chwili, kiedy poczuje głód może pozwolić sobie na małą przekąskę, ale musi to być zdrowa przekąska, która dostarczy wartościowych składników.

Śniadanie powinno składać się z produktów białkowych, na przykład, owsianka, zupa mleczna, chudy twaróg czy jajka. Przy każdym posiłku powinien być jakiś owoc lub warzywo. Zawartość błonnika pozwoli zapobiec zaparciom. Kolację najlepiej spożywać na 2-3 godziny przed pójściem spać. Przy odczuwaniu mdłości można przy łóżku zostawić niewielką przekąskę, np. krakersy, mała kanapka albo owoc. W ciąży należy unikać potraw tłustych, smażonych i ostro przyprawionych.

Ochota na jedzenie określonych produktów (tzw. zachcianki ciążowe) może być sygnałem ze strony organizmu, że czegoś mu w diecie brakuje. Pozwólmy mu na to oczywiście w granicach rozsądku. Trzeba też wybierać dobre tłuszcze roślinne, może to być oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron.

Z napojów, zdrowsze od słodkich i gazowanych będą soki owocowe i warzywa, słaba herbata, woda mineralna. Można pozwolić sobie na herbatki ziołowe np. z melisy, kopru włoskiego, rumianku, mięta. Każda kobieta w ciąży powinna jeść tyle, ile czuje, że jest jej potrzebne. Jednak musi pamiętać, że to co spożywa ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Przekąski owszem, ale niech to będą zdrowe przysmaki jak warzywa, owoce i bakalie, na przykład rodzynki, orzechy czy nasiona słonecznika, bogate w witaminy i sole mineralne. Dzięki zdrowej żywności przyszła mama łatwiej uniknie pokusy jedzenia słodyczy. Ich nadmiar może być szkodliwy.

Kobiety w ciąży chcą czuć się zdrowo i pięknie. Ale nie mogą się odchudzać. Dlatego w tym okresie powinny pozostawać pod kontrolą lekarza. Przyszła mama, w pierwszych sześciu miesiącach ciąży nie powinna przytyć więcej niż około 4-5 kg, natomiast w ostatnich trzech – nie więcej niż 7 kg. Z niektórych produktów powinna całkowicie zrezygnować.

W czasie oczekiwania na dziecko należy stosować urozmaiconą dietę, chodzić na spacery, dobrze się wysypiać i odpoczywać, aby potem cieszyć się zdrowiem swoim i maleństwa.

Portal Błogosławionystan.pl wsparł nas merytorycznie.