Obudź swój ogród po zimie!

Okres zimowy to czas, kiedy rośliny w naszych ogrodach odpoczywają i regenerują się, aby znów odżyć na wiosnę. Z tego właśnie powodu zakrywamy je na zimę workami i innymi materiałami chroniącymi je przed zimnem. Na stronach internetowych istnieje wiele artykułów traktujących o przygotowaniu ogrodu do zimy. Mało jednak jest takich, które rzetelnie przedstawiłyby informacje o tym, jak postępować z ogrodem na wiosnę.

Krok #1 – czyli dbamy o trawnik

Prace wiosenne w ogrodzie to nie tylko jeden, czy dwa dni, ale cały cykl, który co prawda można zrobić dość szybko (np. gdy zatrudnimy specjalną ekipę), ale lepiej jak najbardziej rozciągnąć go w czasie. Dzieje się tak ze względu na to, że część prac ogrodowych można wykonać zaraz po zejściu śniegu, a inne dopiero po ustąpieniu nocnych przymrozków. Pierwszym krokiem w wiosennej pielęgnacji ogródka jest zadbanie o trawnik. Bardzo ważną czynnością, którą można wykonać zaraz po zejściu śniegu jest oczyszczenie go grabiami. W ten sposób pozbywamy się wszelkich pozimowych zabrudzeń takich jak gałązki, czy liście. Ponadto przeczesując trawnik grabiami pobudzamy trawę do życia i dalszego wzrostu. Nocne przymrozki nie powinny już jej zaszkodzić, dlatego więc tę czynność wykonujemy jako pierwszą.

Krok #2 – przycinamy żywopłot

Kolejnym krokiem jest przycięcie „po wiosennym przebudzeniu” żywopłotu, jeśli tylko posiadamy taki w naszym ogrodzie. Po zimie będzie on wyglądał bardzo nieelegancko. Najlepiej jest przyciąć go i nadać mu kształt zaraz po zimie, kiedy nie zacznie jeszcze wypuszczać nowych listków. Później wystarczy tylko regularnie wprowadzać małe poprawki, aby utrzymać jeden, nadany mu wcześniej kształt.

Krok #3 – ściągamy osłony z roślin!

Na początek można odkryć te rośliny, które są mniej wrażliwe na wiosenne przymrozki. Należy do nich większość roślin cebulowych. Bardziej wrażliwe są z kolei róże, na których okrycia zostawiamy aż do pierwszych dni kwietnia. Warto mieć jednak zawsze pod ręką płachty agrowłókniny, które będzie można wykorzystać jeszcze wiosną podczas nocnych przymrozków przykrywając nimi nieco bardziej wrażliwe rośliny.

Krok #4 – nawozimy ziemię i sadzimy kwiaty

Jest to chyba najprzyjemniejsza z wiosennych prac ogrodowych. Kiedy zaczynamy nawozić glebę i sadzić nowe rośliny, rozpoczyna się prawdziwa wiosna. Oczywiście uprzednio należy pamiętać o zakupie odpowiednich nawozów, sadzonek, czy nasion. Często warto rozglądnąć się za nimi już w styczniu, czy lutym, kiedy ceny są trochę niższe niż na wiosnę. Poza tradycyjnymi sklepami stacjonarnymi można również przejrzeć oferty sklepów internetowych, które często posiadają dużo bardziej atrakcyjne oferty, a koszty dostawy również są bardzo niskie. Oczywiście przed podjęciem decyzji o takich zakupach warto mieć w głowie plan, jak będzie wyglądał nasz ogród na wiosnę i latem. Stworzenie takiego wcześniejszego projektu zdecydowanie ułatwi nam kupno odpowiednich roślin do naszego przydomowego ogrodu.

Podsumowując… czyli 4 kroki to nie wszystko

Nasz przydomowy ogródek wymaga pielęgnacji praktycznie przez cały rok. Co prawda najbardziej pracochłonne są właśnie jesień i wiosna, ale latem i zimą również jest co robić. W artykule przedstawiono tylko takie najważniejsze kroki, które należy poczynić z ogrodem w okresie wiosennym. Warto zaznaczyć, iż prac związanych z przygotowaniem ogrodu do lata może być zdecydowanie więcej, a wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak duży jest nasz ogród oraz czy pełni on funkcję ozdobno-reprezentacyjną, czy też stricte użytkową.

Artykuł został przygotowany przez właściciela internetowego sklepu ogrodniczego Sklep Poradnika Ogrodniczego oferującego szeroki wybór produktów do ogrodu.