Mity na temat margaryny

Margaryna ma ponad 140 lat historii, zdążyła więc na dobre rozgościć się na naszych stołach. Przez te lata bardzo wiele zmieniło się na korzyść w sposobie produkcji w doborze składników. Obecnie margaryny mają bardzo cenny skład pod względem żywieniowym i są szczególnie polecane osobom, które dbają o prawidłowy poziom cholesterolu. Ponadto konsumenci cenią je za gładką konsystencję, łatwość rozsmarowywania natychmiast po wyjęciu z lodówki, doskonały smak i długi termin przydatności do spożycia.

Mimo, że badania prowadzone przez niezależnych ekspertów potwierdzają, że margaryna jest doskonałym elementem dobrze zbilansowanej diety, nadal pokutuje wiele mitów na jej temat. Poniżej rozprawiamy się z tymi najczęściej powtarzanymi.

  1. 1.    Margaryna zawiera dużo  tłuszczów trans

Nic bardziej mylnego! Dawniej produkcja margaryny polegała na utwardzaniu olejów roślinnych przez częściowe uwodornianie nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku gdy proces uwodornienia nie był przeprowadzony do końca, margaryna zawierała tłuszcze trans. Dzisiaj nie stosuje się już częściowo utwardzonych olejów roślinnych – wszystkie margaryny produkowane przez Unilever są praktycznie wolne od  tłuszczów trans (poniżej 1% w produkcie).

  1. 2.    Margaryna to sama chemia produkowana w skomplikowanym procesie

To kolejny mit. Margarynę można zrobić w bardzo prosty sposób mieszając ze sobą kilka składników dostępnych w domowej kuchni: olej roślinny, sól, żółtko, wodę lub mleko, sok cytrynowy i  tłuszcz stały np. kokosowy. Wbrew obiegowej opinii produkcja margaryny na dużą skalę nie jest bardzo skomplikowana, natomiast przebiega z zachowaniem rygorystycznych norm jakościowych, co oznacza wysoki stopień bezpieczeństwa dla konsumentów.

  1. 3.    Margaryna nie ma witamin

Zgodnie z prawem wszystkie rodzaje margaryn w Polsce są obowiązkowo wzbogacane w witaminy A i D. Ponadto margaryna zawiera także witaminę E, która występuje naturalnie w olejach używanych do jej produkcji. Na rynku dostępne są też margaryny prozdrowotne, wzbogacone w składniki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie,na przykład fitosterole  obniżające stężenie cholesterolu we krwi.

  1. 4.    Margaryna nie jest źródłem dobrych tłuszczów

To nieprawda. Dobrej jakości margaryna zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. Omega-3 i Omega-6 występujące w olejach, z których jest produkowana, czyli np. rzepakowym i słonecznikowym. Te cenne dla organizmu kwasy linolowy i α-linolenowy odpowiedzialne są m.in. za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.W tym celu powinniśmy spożywać dziennie 2g kwasów Omega-3 i 10g Omega-6. Dla przykładu,20g, czyli rekomendowana dzienna porcja margaryny o zawartości tłuszczu 60% pokrywaco najmniej 15% zapotrzebowania na kwas Omega-6 i 30% na Omega-3.