Kobiety chętnie ćwiczą z mężczyznami – wywiad z Sylwestrem Jankowskim

W DAMSKO-MĘSKIM WYWIADZIE NA WEEKEND gościmy Sylwestra Jankowskiego, trenera ełckiej sekcji Viet Vo Dao.

– Trenuje Pan Viet Vo Dao od dwunastu lat. Trenują też kobiety. Jak panie odnajdują się w tym sporcie? Jest ich dużo?


– Na co dzień jestem trenerem ełckiej sekcji Viet Vo Dao. Zajmuje się także szkoleniem służb mundurowych, głównie pracowników ochrony. W naszej sekcji trenuje ponad 50 osób, z czego polowa to dzieci (od 4 lat). Kobiet i dziewczyn mamy 12. Kobiety cenią sobie na naszych treningach wszechstronność (stójka, parter ,akrobatyka, ćwiczenia ogólnorozwojowe, formy z bronią i bez broni)  i różnorodność (każdy trening jest inny od poprzedniego), możliwość stracenia zbędnych kilogramów i przyjemną życzliwą atmosferę.


– Jak zachowują się na treningach w odniesieniu do mężczyzn? Rywalizują z nimi?


– Kobiety chętnie ćwiczą z mężczyznami. Wiedzą o tym, że aby techniki były skuteczne, muszą być ćwiczone na płci brzydkiej, bo niestety to ona jest najczęściej agresorem w prawdziwym życiu. Kobiety często rywalizują z mężczyznami. Są ćwiczenia, w których różnica siły jest nie istotna i to własnie kobiety są górą.


– Po co w ogóle kobietom umiejętność walki?


– Kobiety ćwiczą po t,o by nie siedzieć w domu, bo w grupie czuja się dobrze, zwiększają poczucie  bezpieczeństwa, rozwijają własną osobowość, chcą zapomnieć o stresie dnia codziennego, chcą zrzucić zbędne kilogramy.


– Pana żona też ćwiczy Viet Vo Dao.


– Moja żona trenuje Viet Vo Dao od 4 lat. Na swoim koncie ma wiele tytułów zdobytych na mistrzostwach Polski. Ostatnim sukcesem jest zloty medal na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w zapasach, gdzie w rewelacyjnym stylu wygrała z utytułowaną Białorusinka i stanęła na najwyższym podium. Jej sukcesem jest także powołanie w 2013 r do życia sekcji dziecięcej Viet Vo Dao, gdzie liczba ćwiczących dzieci w maju przekroczyła nawet 50 osób. Widać przez to, że kobiety nie tylko u nas ćwiczą, ale również mają aktywny udział w rozwoju sekcji.

– Czym rożni się nauka kobiet od nauki mężczyzn?


– Znaczących różnic nie ma. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, że są delikatniejsze i mają mniej siły. Kluczem do sukcesu jest wtedy technika i szybkość. Robiąc ćwiczenie technicznie i z dużą szybkością można osiągnąć sukces.


– Jakie cechy posiadają panie, które im ułatwiają, a które im utrudniają odnalezienie się w sztukach walk?


– Pomaga na pewno dokładność systematyczność i umiejętność dążenia do celu, a utrudnia brak wiary we własne siły – co jednak znika z każdym treningiem. Panie nabierają wiary w siebie.

– Dziękuję za rozmowę.

Na zdjęciu: Sylwester Jankowski (pierwszy z prawej) z Ryszardem Jóźwiakiem, dyrektorem technicznym VVD na kraje środkowowschodnie i Adamem Jankowskim.