Jaki podgrzewacz wody wybrać

W momencie gdy przygotowanie ciepłej wody w naszym domu odbywa się za pomocą podgrzewacza wody, trzeba wybrać sobie odpowiednie urządzenie, które zastosujemy. Do wyboru zaś mamy wiele różnorodnych urządzeń. Może to być podgrzewacz przepływowy lub pojemnościowy, może być elektryczny lub gazowy.

Skoro istnieje tak duża różnorodność urządzeń, to jak wybrać najlepszy podgrzewacz do wody? W jaki sposób podjąć decyzję? Czym się kierować i czym się odznaczają i czym się różnią między sobą różne podgrzewacze.

Podgrzewacze przepływowe a pojemnościowe

Na początek warto zrozumieć i dostrzec różnicę pomiędzy podgrzewaczami przepływowymi i pojemnościowymi. Każdy z nich ma inne cechy, odznacza się innymi parametrami i inne ma właściwości. Podgrzewacz wody przepływowy to urządzenie, które umieszcza się na ścianie. Składa się ono z palnika i wymiennika ciepła, które zamieszczone są w metalowej obudowie. Nie jest to urządzenie, które sprawdzi się w dużym budynku. Polecane są raczej do małych domów, ponieważ są one w stanie ogrzać wodę jedynie w punktach poboru, które znajdują się w niewielkich odległościach od źródła ciepła, dlatego właśnie małe domy będą miały z nich więcej pożytku. Jednak ich zaletą niewątpliwie jest to, że są to bardzo oszczędne urządzenia. Drugą, fakt, że można stale pobierać wodę z punktu poboru, nie ogranicza nas tutaj pojemność zbiornika. Jednak, wadą jest mała wydajność w chwili gdyby korzystała z wody więcej niż jedna osoba.

Nieco inny jest podgrzewacz pojemnościowy. Ich montowanie na ścianie odbywa się wyłącznie wtedy, gdy nie przekraczają swoją pojemnością osiemdziesięciu litrów. Gdy pojemność zbiornika jest większa, przystosowane są wówczas do ustawienia na podłodze. Głównym elementem konstrukcyjnym podgrzewacza jest zbiornik wody, który od środka wyłożony jest warstwą emalii, termoglazury lub tworzywa sztucznego. Może też być zbudowany ze stali kwasoodpornej. Zbiornik ten służy przede wszystkim do magazynowania podgrzanej wody. Takie podgrzewacze ogrzewają wodę do temperatury, którą ustawia użytkownik. Zakres dostępnych temperatur to między 40 a 75 stopni. Woda zostaje podgrzana w zbiorniku i ta temperatura jest utrzymywana. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu palnika w zbiorniku. W momencie, gdy temperatura spada, palnik się zapala i podgrzewa wodę do ustalonego poziomu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że daje dostęp do wody o oczekiwanej temperaturze w każdej chwili praktycznie. Wystarczy odkręcić kran i natychmiast poleci taka woda, jaka została ustawiona wcześniej. Oczywiście, zbiorniki są na tyle pojemne, że w pełni zaspokoją potrzeby zarówno jednej osoby, jak i przeciętnej rodziny. To jest ich dość spora zaleta.

Podgrzewacz elektryczny czy gazowy

Druga rzecz, o jakiej trzeba zdecydować to jest to, czy wybierzemy sobie podgrzewacz elektryczny czy gazowy. Czym one się różnią od siebie, jakie są ich wady, a jakie są ich zalety? Zatrzymajmy się chwilę nad tym tematem.

Przede wszystkim stosowanie gazowego podgrzewania jest zdecydowanie tańsze niż podgrzewanie elektryczne. Dlatego też, jeżeli tylko jest taka możliwość, to warto skorzystać z podgrzewania właśnie gazowego. Nie ma też co się obawiać, ponieważ dzisiejsze piecyki gazowe są zdecydowanie bezpieczniejsze niż kiedyś i nie stanowią jak kiedyś zagrożenia.

Podgrzewacze elektryczne zasilane są energią elektryczną, która jest znacznie droższa niż gaz. Z drugiej jednak strony, nowoczesne urządzenia można w taki sposób ustawić, że są one wręcz energooszczędne. Ich odpowiednie parametry oraz odpowiednie ustawienia pozwalają na takie użytkowanie, które pozyskuje energię tylko wówczas gdy jest to absolutnie niezbędne i tylko w takiej ilości i w takim zapotrzebowaniu, jak to jest konieczne. Takie możliwości i takie ustawienia powodują, że również urządzenie elektryczne nie jest takie kosztowne.

Mając te informacje można podjąć decyzję i dokonać wyboru odnośnie tego, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie i adekwatne do naszych potrzeb i oczekiwań.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował hydraulik Andrzej Orłowski z Krakowa. Właściciel firmy Hydromax: krakow-hydraulik.pl