Przeglądamy akumulator samochodowy. Co warto wiedzieć?

Sprawne akumulatory samochodowe to podstawa niekłopotliwej i bezawaryjnej jazdy. Co jednak warto o nich wiedzieć? O czym pamiętać? Kiedy wymieniać, a kiedy próbować jeszcze ratować? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Po pierwsze: żywotność urządzenia

Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie kierowcy, to ile wytrzymują akumulatory samochodowe. Otóż praktyka uczy nas, że zwykle jest to około czterech, pięciu lat. Oczywiście przy optymistycznym założeniu, że nasza instalacja elektryczna pracuje bez zarzutów, my sami nie fundujemy naszym samochodom zbyt długich przestojów (czyli uruchamiamy je w miarę regularnie) i nie pokonają nas siarczyste mrozy.

Po drugie: trzymanie ręki na pulsie

Aby akumulatory samochodowe służyły nam jak najdłużej, musimy mieć je pod regularną kontrolą. Zwłaszcza w zimie, kiedy obniża się temperatura powietrza, spada także poziom elektrolitu, spadek elektrolitu jest spowodowany najczęściej parowaniem na skutek pracy akumulatora w wysokich temperaturach latem lub wysokiej temperaturze w komorze silnika, a tym samym obniżeniu ulega pojemność elektryczna akumulatora. Co więcej, z powodu obowiązku jazdy z włączonymi światłami, pobieranie energii także jest zwiększone. Jeżeli doprowadzimy do zbyt małej gęstości elektrolitu, to w połączeniu z niską temperaturą możemy spodziewać się jego zamarznięcia, a w efekcie – rozsadzenia obudowy akumulatora.

Po trzecie: ratowanie zamiast wymiany

Rozładowane akumulatory samochodowe można jeszcze odratować. Pamiętajmy tylko, aby jak najszybciej podłączyć je pod prostownik, ponieważ zbyt długo obniżone napięcie może grozić trwałym zasiarczeniem. Najlepiej zrobimy, sięgając po prostowniki automatyczne, które same dobiorą wymagane parametry prądu i w porę zakończą proces ładowania.

Po czwarte: kupuj z głową

Akumulatory samochodowe charakteryzują się zwykle podobnymi parametrami, jednak – decydując się na wymianę i przymierzając do zakupu nowego – warto mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim, pojemność nowego akumulatora nie może być mniejsza od tej zalecanej przez producenta. Powinna być identyczna bądź do 20 procent większa. Niższy od zaleceń nie może być także prąd rozruchowy. Na koniec, choć wydaje się to sprawa oczywista, zapytajmy o wymiary, jakie mają oglądane przez nas akumulatory samochodowe. Nowe urządzenie musi przecież pasować do naszego auta i dać się odpowiednio zamocować.

Po piąte: nie oszczędzaj

Jasne, że akumulatory samochodowe można kupić dzisiaj wszędzie – począwszy od profesjonalnych salonów sprzedaży, przez internet, a na hipermarketach kończąc. Pamiętajmy jednak, że mogą cechować się one różną solidnością wykonania, trwałością, bezawaryjnością, a nawet okresem gwarancji. Wszystko to sprawia, że akumulatory samochodowe to tak naprawdę jedna z ostatnich rzeczy, na jakich powinniśmy tutaj oszczędzać.

Po szóste: dobieraj sprzęt do potrzeb

Duże znaczenie ma także ilość znajdującej się na pokładzie naszego auta elektroniki. Jeżeli posiadamy rozbudowany system audio, podgrzewane fotele czy choćby odtwarzacz DVD, sięgajmy po akumulatory samochodowe wyższej klasy, odznaczające się wysokimi parametrami elektrycznymi. W przeciwnym razie mogą się one szybko rozładowywać.

Dziękujemy firmie Specpart.pl za doradztwo.