Projektowanie ścieżek w ogrodzie – porady i wskazówki

Ścieżki ogrodowe to jeden z trzech głównych komponentów, tworzących ogród. Razem z roślinnością i małą architekturą oddziałują na styl i funkcjonalność ogrodu, dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. Gwarantuje nam to sukces i zadowolenie z ogrodu!

pathway-286368_960_720Ogród składa się z trzech harmonijnie powiązanych elementów :

  1. roślinność,
  2. mała architektura,
  3. układ komunikacyjny.

Wzajemne powiązanie tych elementów, które jest gwarancją wygodnego użytkowania ogrodu oraz jego atrakcyjnego wyglądu,nie jest wcale proste. Jednak prawidłowe zaprojektowanie tych trzech składowych elementów jest gwarancją, że powstała całość spełni nasze oczekiwania i będzie miejscem, o jakim marzymy!

Jakie funkcje w ogrodzie spełniają ścieżki? jakich zasad przestrzegać przy ich projektowaniu? z czego i jak je wykonać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych ze ścieżkami ogrodowymi, uzyskają Państwo z poniższego artykułu. Dzięki niemi zyskają Państwo niezbędne informacje do wykreowania doskonałych ścieżek ogrodowych.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ścieżki ogrodowe są połączeniem dwóch podstawowych cech:

  •         funkcjonalności
  •         atrakcyjnego wyglądu

Żadna z powyższych cech nie może dominować. Trudne, ale możliwe, a jednocześnie konieczne jest zrównoważone wykorzystanie obydwu.

abstract-1168134_960_7203 ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS PROJEKTOWANIA ŚCIEŻEK:

  1.  ścieżki powinny stanowić powiązanie najważniejszych elementów w ogrodzie – czyli zapewniać pomiędzy nimi możliwość komunikacji i swobodnego poruszania się. Nasze ogrody stanowią połączenie wielu stref, wnętrz, miejsc różnorodnych funkcjonalnie. Zadaniem ścieżek ogrodowych jest połączenie tych stref w sposób funkcjonalny, atrakcyjny i przemyślany.
  2. dostosowujemy nawierzchnię do sposobu użytkowania ścieżki – w zależności w jaki sposób chcemy korzystać ze ścieżki : pieszo, samochodem lub innym sprzętem np. taczką ogrodową, wózkiem inwalidzkim, dziecięcym rowerkiem. Od sposobu użytkowania zależy także szerokość ścieżki oraz jej budowa wewnętrzna ( w głownie warstwa podbudowy). Jeżeli przewidujemy większe obciążenia, warstwa podbudowy musi być grubsza).
  3. planujemy jak najkrótsze odcinki, prowadzimy ścieżki w taki sposób aby komunikacja była sprawna i przewidywalna, ścieżka ogrodowa ma nas prowadzić prosto i jak najszybciej do celu ( pomijając ścieżki w parkach spacerowych, gdzie ścieżki pełnią inne funkcje).

Do tworzenia atrakcyjnych funkcjonalnie oraz wizualnie ścieżek ogrodowych mamy do dyspozycji aż 4 rodzaje linii, dzięki którym układy komunikacyjne w ogrodzie nie będą monotonne. Proponowane linie projektowe odróżniają od siebie ich właściwości, każda jest inna i komponuje się w miejscach o różnym stylu i funkcji. Wszystkie 4 typy linii możemy dowolnie komponować, tworząc układy zbudowane z jednego, a nawet wszystkich rodzajów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb.

4 GŁÓWNE TYPY LINII ŚCIEŻEK OGRODOWYCH:

  • prostokątne – stosowana najczęściej w ogrodach o stylu nowoczesnym, linie prostokątne to typ najpopularniejszy, często układ linii jest naśladowaniem układu bryły budynku sąsiadującego. bardzo dobrze będą komponować się ze stylem nowoczesnym.
  • zaokrąglone/ łukowate –najlepiej, jeżeli stosujemy je w sąsiedztwie budowli, w których układzie znajdują się elementy zaokrąglone – filary, okna, drzwi, łukowate ściany. Wtedy linie te stanowią nawiązanie do domu i harmonijnie współgrają w ogrodzie.  Bardzo dobrze wyglądają w ogrodach wiejskich i naturalnych, sprawiają wrażenie ruchu, dynamiki i swobody.
  • kątowe – również sprawiają wrażenie ruchu, jednak jest to odczucie wyraźniejsze, a nawet agresywne.  Dlatego stosując ten typ linii, musimy zawiązać obowiązkowo do układu budynku.
  • swobodne – to najtrudniejszy do prawidłowego zaplanowania typ linii, ponieważ jest bardzo wyraźny i skomplikowany, może wprowadzić do ogrodu chaos.

Szeroki wachlarz układu ścieżek ogrodowych umożliwia różnorodne sposoby zagospodarowania ogrodu. Dzięki mnogości linii jest możliwe powiązać wizualnie układ linii z otoczeniem. Aby jeszcze lepiej dopasować ścieżki do indywidualnego projektu ogrodu, producenci oferują nam mnogość materiałów, które możemy wykorzystać do ich budowy. Niezależnie od wybranego budulca, w budowie poszczególnej ścieżki ogrodowej wyróżniamy następujące warstwy :

  1.   podbudowa
  2.   krawężnik
  3.   warstwa ścieralna

*podbudowa i krawężnik maja różną grubość w poszczególnych ścieżkach, wszystko zależy od materiału, jaki wybierzemy na nawierzchnię oraz sposobu użytkowania ścieżki.

Ścieżki ogrodowe możemy wykonać z następujących materiałów:

  • kostka brukowa,
  • kostka betonowa,
  • żwir,
  • płyty z różnych materiałów,
  • drewno,
  • nawierzchnia trawiasta
  • terraway
  • naturalne podłoże.

*dzięki tak bogatemu wachlarzowi asortymentu budowlanego mamy możliwość dodatkowego zróżnicowania nawierzchni pod względem koloru, struktury, układu, formy, wielkości elementów, parametrów technicznych.

*istotnym kryterium doboru materiału do wykonania ścieżki ogrodowej powinien być sposób pielęgnacji tego budulca. Niestety często o tym zapominamy i tym samym utrudniamy sobie jej użytkowanie.

Ścieżki, poza funkcją użytkową, możemy wykorzystać również do kształtowania układu kompozycyjnego ogrodu.

Dodatkowe funkcje ścieżek ogrodowych:

  1.      wyznaczanie kompozycji, stref, układu, granic  – przebieg ścieżek ogrodowych może rozgraniczać poszczególne strefy ogrodowe,
  2.      kierowanie wzroku, uwagi, skupianie ciekawości –odpowiadają za to linie kształtujące ścieżki.

Prawidłowo zaplanowane, przemyślane ścieżki ogrodowe staną się niewątpliwą dekoracją ogrodu. Funkcjonalnie poprowadzone będą również pretekstem do spacerów po ogrodzie, przemierzania naszego zielonego królestwa z przyjemnością i ciekawością odkrywcy. Ścieżki mogą wpłynąć na sposób użytkowania ogrodu, a materiał wykorzystany do ich wykonania podkreśli charakter ogrodu. Dlatego warto gruntownie przemyśleć  projektowanie ścieżek ogrodowych, które są przecież jednym z trzech najistotniejszych elementów składowych naszego ogrodu, dlatego nasz ogrodniczy sukces zależy w dużej mierze również od tego.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.