Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala na wykonywanie codziennych czynności, odpoczynek, pracę. Oczywiście pełni także rolę dekoracyjną. Oświetlenie powinno być dobrane w zależności od spełnianych funkcji, wtedy nie tylko będziemy zadowoleni, ale także nie będziemy wysilać wzroku.

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie

Decydując się na wybór lamp powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kształt i kolor, ale przede wszystkim na kierunek i kąt padania światła. W pomieszczeniach wysokich światło powinno być skierowane w dół. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie w pomieszczeniu kilku źródeł. W salonie dodatkowe kinkiety lub lampa stojąca, w kuchni lampki nad blatem, a w łazience nad lustrem.
Obok odpowiedniego doboru lamp, drugim istotnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest odpowiedni dobór żarówek. I nie chodzi tu o zużycie energii, ale o barwę światła, która wpływa na nasze samopoczucie:

•     barwa ciepła – poniżej 3300 K, działa relaksująco, dobra do sypialni, pokoju wypoczynkowego,
•    barwa neutralna – 3300 – 5300 K, dobrze sprawdza się w kuchni,
•    barwa zimna – powyżej 5300 K, działa pobudzająco, do oświetlenia miejsca pracy.

Należy pamiętać, że słabe oświetlenie źle wpływa na wzrok, oczy się męczą, mamy uczucie pieczenia.

Miejsce pracy

Oświetlenie gabinetu, pokoju do nauki wymaga szczególnej staranności, gdyż spędzamy przy biurku kilka godzin dziennie. Ergonomiczne krzesło, regulowane biurko zapewnią odpowiednią pozycję. Nawet po kilku godzinach nie będziemy odczuwać bólu kręgosłupa, zmęczenia. Równie ważne jest oświetlenie, które nie będzie nadwyrężać wzroku. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z oświetlenia naturalnego. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wtedy musimy korzystać z oświetlenia sztucznego.

W miejscu pracy powinno znajdować się ogólne źródło światła równomiernie oświetlające całe pomieszczenie. Najlepiej, by miało ono możliwość regulacji natężenia. Dodatkowo należy także zainstalować źródła działające punktowo.

Na biurku powinna znajdować się lampka stojąca lub przykręcana. Należy ją tak ustawić, by przy pisaniu nie rzucała cienia, czyli dla osób praworęcznych po stronie lewej, a dla leworęcznych po stronie prawej. Jeżeli korzystamy z komputera to światło lampki należy kierować na klawiaturę w ten sposób, by nie powodować odbić. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lampek biurowych typu LED, ponieważ ich światło jest skupione, skierowane miejscowo. Regulowane ramię pozwala dowolnie kierować źródło światła.

Wielogodzinna praca przy monitorze niekorzystnie wpływa na oczy, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ten element. Starajmy się, by różnica między jasnym światłem komputera a światłem pomieszczenia była jak najmniejsza. W tym celu można doświetlić ścianę znajdująca się za monitorem. W pokoju przeznaczonym do pracy żarówki powinny mieć barwę zimną. Po pierwsze zmniejszają kontrast ze światłem monitora, po drugie mniej męczą oczy i pobudzają do pracy.

Reasumując należy podkreślić, że właściwe oświetlenie miejsca pracy to nie tylko komfort, to przede wszystkim troska o oczy, które chronimy przed nadmiernym wysiłkiem i zmęczeniem. Najważniejsze to zapewnienie odpowiedniego natężenia światła, unikanie kontrastów, odbić i odblasków.

Autor:
Artykuł powstał dzięki firmie Ligeroo prowadzącej elektryczny sklep internetowy.