Pobyt czasowy, dzienny lub stały – czyli co jest lepsze dla seniora?

Gdy decydujemy się na umieszczenie seniora w domu spokojnej starości, musimy podjąć wiele trudnych decyzji. Jedną z najtrudniejszych jest wybór miejsca pobytu nestora, drugą rodzaj opieki. Domy opieki zazwyczaj dają trzy możliwości wyboru: możemy wybierać między pobytem stałym i czasowym, a także dziennym. Każda z opcji na swoje niewątpliwe zalety.

Decyzja o umieszczeniu rodzica w domu opieki jest zawsze trudna. To jedna z najbardziej skomplikowanych decyzji, którą w pewnym momencie trzeba podjąć. Oczywiście opiekujące się rodzicami muszą brać pod uwagę różne względy i przede wszystkim przeprowadzić szczerą rozmowę z seniorami (jeżeli jest to możliwe). Ważna jest gruntowna analiza własnych możliwości czasowych, finansowych i socjalnych, a także spełnienie oczekiwań samej osoby zainteresowanej.

Gdy już zapoznamy się z ofertą domu spokojnej starości, musimy zdecydować się na rodzaj opieki. Najczęściej można spotkać się z pobytem dziennym, czasowym oraz stałym. Podejmując współpracę warto dopytać o wszystkie szczegóły, poziom opieki oraz zasady panujące w placówce. Można również pokusić się o rozmowę z innymi opiekunami, których rodzice są podopiecznymi danego ośrodka. Czym różni się pobyt stały od tego na czas określony? Różnica jest zasadnicza.

Pobyt dzienny

Jest to rozwiązanie dość popularne wśród osób, które nie mają fizycznej możliwości opieki nad seniorem w ciągu dnia, np. z powodu pracy zawodowej lub opieki nad dzieckiem. Współczesne, renomowane domy seniora, jak Słoneczny Parasol pod Warszawą, oferują wtedy możliwość pozostawienia starca na określoną liczbę godzin. Każdy dom opieki ma odrębną ofertę, w której powinno być jasno określone, ile kosztuje jedna dobra opieki, co wchodzi w jej skład oraz o której godzinie musimy zabrać seniora do swojego domu.

„Pobyt dzienny związany jest z koniecznością dostosowania się przez opiekuna do godzin urzędowania placówki. Decydując się na taki rodzaj opieki, musimy pamiętać o własnych możliwościach i realnie ocenić własne siły” – mówi właściciel „Słonecznego Parasola”, którego można znaleźć tutaj.

Pobyt czasowy

Wiele domów seniora oferuje możliwość pobytu staruszka na określony czas. Możemy skorzystać z takiej pomocy w wielu przypadkach i liczyć na fachową opiekę lekarzy oraz pozostałego personelu. Taka opcja pobytu jest wskazana w przypadku, gdy: zmieniamy pracę i potrzebujemy czasu na przeprowadzkę, wykonujemy remont domu lub mieszkania, mamy awarię lub usterkę, którą musimy usunąć, wyjeżdżamy na urlop lub sami jesteśmy chorzy.

Czasowy pobyt w domu opieki jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem również w przypadku, gdy senior przeszedł operację i musi przejść rekonwalescencję, w tym skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Domy opieki dysponują zarówno przystosowanymi miejscami, jak również kadrą medyczną.

Wybierając taki rodzaj pobytu również powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły z kierownictwem placówki. Dom seniora powinien uwzględnić indywidualne potrzeby oraz dopasować pobyt i rehabilitację do potrzeb swojego podopiecznego.

Pobyt stały

Bardzo dużo osób decyduje się na skorzystanie z opcji pobytu stałego staruszka w domu opieki. Takie rozwiązanie jest wybierane przez osoby, które są świadome swoich możliwości i doskonale wiedzą, że nie mogą w sposób odpowiedni zagwarantować opieki. Na podjęcie takiej decyzji wpływ ma sytuacja materialna rodziny, wielkość lokum czy sytuacja zawodowa.

Senior ma wtedy zagwarantowaną całodobową opiekę medyczną i pielęgniarską, dostęp do leków i suplementów, a także szeroką gamę zajęć rehabilitacyjnych i aktywizujących. Można również poprosić o pobyt w pokoju jednoosobowym, choć często jest to droższa opcja. Nestor ma więc zapewnioną maksymalną opiekę, której na pewno nie miałby przebywając w domu.

Każdy rodzaj pobytu w domu opieki ma swoje plusy i minusy, które powinniśmy brać pod uwagę. Choć zapewne nie ma rozwiązania idealnego, to domy seniora dają nam możliwość wyboru najlepszego rozwiązania. Warto z tej pomocy skorzystać, jeśli wiemy, że możemy nie dać sobie rady z opieką.



1 komentarz

  1. Ania
    wrz 21, 2015 @ 09:18:48

    Moja Babcia czasami korzysta z pobytów dziennych w domu spokojnej starości i sama twierdzi, że świetnie się tam czuje i mogłaby częściej w nim przebywać. Na stały pobyt raczej byśmy się nie zdecydowali, ale kiedy rodzina jest zajęta i nikt nie może pomóc Babci to pobyty dzienne są idealnym rozwiązaniem.