Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować?

W dalszej perspektywie mamy podróż do ciepłych krajów lub też odwiedzenia znajomych za granicą. W trochę bliższej przyszłości trzeba jednak będzie zaliczyć swój pierwszy lot samolotem. Są tacy, którzy od tego momentu pokochają ten środek transportu, inny będą z niego korzystać jedynie wtedy, kiedy okaże się to naprawdę konieczne. Abstrahując jednak od tego, w którym z obozów się znajdziesz za kilka do kilkunastu tysięcy kilometrów, dobrze jest się zapoznać ze specyfiką tego typu podróży, by już na wstępie nie zostać niemile zaskoczonym.

Daj sobie czas!

Dojazd na lotnisko, zwłaszcza jeśli jest dość daleko od twojego miejsca zamieszkania, może niespodziewanie zostać utrudniony przez korek, wypadek na drodze, remont nawierzchni, czy też inną sytuację, którą lubi stawiać na naszej drodze złośliwy los. Tutaj czas działa na korzyść pasażera. Co z tego, że po drodze nic się nie wydarzyło? Jesteś o 2 godziny wcześniej od innych. Masz teraz czas by dobrze zaznajomić się w topografią lotniska i odnaleźć wszystkie miejsca niezbędne do rozpoczęcia podróży (np. punkt odpraw). Możesz także zważyć swój bagaż na wolnym stanowisku, a jeśli wziąłeś za dużo masz więcej czasu na korektę. Na lotnisku można też dokonać wymiany walut (niezbyt korzystanie, ale istnieje taka opcja dla zapominalskich).

Jedzenia

Przed tobą wiele godzin lotu. Dobrze jest więc coś zjeść przed tak długa podróżą. Musisz wiedzieć, że odkładanie zakupu posiłku do czasu aż znajdziesz się na lotnisku lub w samolocie to nie najlepszy pomysł. Wystarczy zajrzeć do karty, by rozbolała nas głowa od ilości „cennego” jedzenia jakie się nam oferuje. Zabierzmy więc ze sobą coś co zagłuszy głód i wystarczy nam na podróż. Pamiętajmy jednak, że nie na każdej trasie można mieć swoje jedzenie (np. lecąc do Meksyku), a w strefie wolnocłowej ograniczmy się do kupna butelki wody, byle nie większej niż jeden litr.

Odprawa

Na tym etapie zostanie sprawdzony nasz bagaż oraz bilety. Odszukujemy więc swój lot na tablicy i udajemy się do kolejki przy odpowiednim stanowisku. By odprawa przeszła jak najpłynniej uszykujmy wcześniej wszystkie potrzebne dokumenty (np. paszport, bilety itp.). Kolejnym krokiem jest oficjalne ważenie bagażu i oznakowanie go. Odchodząc z tego miejsca powinniśmy być bogatsi o dwie rzeczy:
– kartę pokładową,
– potwierdzenie nadania bagażu (newralgicznie ważne podczas zagubienie naszej walizki).

Bagaż podręczny

Niektórzy spędzają tu bardzo dużo czasu, inni szybko przechodzą dalej – mowa o kontroli bezpieczeństwa. Oto kilka rad jak ograniczyć ten czas do minimum:
– dobry ubiór (żadnych metalowych elementów, a zegarek na czas kontroli chowamy do bagażu podręcznego),
– elektronika, paszport i bilet wędrują na taśmę, na której stoi przeznaczona do tego celu taca,
– płyny umieszczamy w przezroczystych saszetkach,
– najbardziej podejrzane rzeczy z bagażu układajmy na wierzchu, żeby szybko uporać się z ich wyciągnięciem do kontroli,
– niebezpieczne przedmioty nie są tu mile widziane i mogą doprowadzić do tego, że nigdzie nie polecimy.

Co zabrać na pokład samolotu?

Do samolotu można zabrać bardzo wiele różnych rzeczy, które nie zostaną nam skonfiskowane podczas kontroli. Co się jednak przyda? Polecamy zapakować:
– wilgotne chusteczki,
– żel antybakteryjny,
– zatyczki do uszu,
– opaskę na oczy,
– gumy do żucia,
– coś lekkiego, by zająć się w trakcie lotu (polecamy czytnik e-booków).

Materiał przygotowany przy współpracy z serwisem podróże-lotnicze.pl