Oświetlenie mieszkania – proste rozwiązania dla Twojego domu!

Jeżeli myśleliście, że odpowiednie dobranie mebli do mieszkania będzie najtrudniejszą decyzją (tuż po wszystkich debatach dotyczących samego lokalu) to jesteście w błędzie. Prawdą jest, że na lampie się nie wyśpimy lub nie upchamy do abażura ubrań. Jednak cóż nam po najlepszych meblach, gdy jak zapadnie zmrok, zwłaszcza ten wczesny – zimą, nasze domostwo spowije mrok? Lepiej nie ryzykować spalenia hebanowej szafy zapomnianą świeczką którą trącił ogonem pies… Inwestycja w dobre oświetlenie podniesie walory estetyczne mieszkania oraz zapewni dobre samopoczucie właścicielom!

Sufit – tradycja czy nowoczesność?

Producenci oświetlenia dwoją się i troją, aby spełniać rosnące oczekiwania klientów. Ma być tanio i estetycznie. Dla lubiących klasyczne rozwiązania sprawdzą się designerskie żyrandole. Dlaczego designerskie? Ponieważ nawet te oparte na dawnych wzorach, są po prostu replikami. Antyki kosztują fortunę i stać na nie tylko nielicznych. Czy to źle? Niekoniecznie, gdyż na rynku jest tyle możliwości, że raczej przyprawią nas o zawrót głowy i trudno będzie się zdecydować, który nam się bardziej podoba. Na co warto postawić? Na proste wzory łatwe do czyszczenia! Wydaje się to mało kreatywne, jednak kto będzie potem doczyszczał te wszystkie zakamarki kryształowych (a w zasadzie szklanych) żyrandoli z głową tuż pod sufitem? Minimalizm jest królem naszego czasu!

Schody

Gdy jesteśmy w posiadaniu dwupiętrowego mieszkania lub domu – nie możemy zapomnieć o oświetleniu schodów. Taśmy LED są bardzo praktycznym rozwiązaniem dającym niesamowite efekty przy odrobinie pracy. Do eleganckich wnętrz doskonale sprawdzą się oprawy świetlne wmontowane w schody.  W tym wypadku zwróćcie uwagę czy obudowa lampki nie będzie wystawać ponad powierzchnię stopnia! Jeśli wystaje, wymieńcie je na inny model. To już nie kwestia estetyki a bezpieczeństwa. O poranku, gdy jesteśmy jeszcze zaspani – łatwo o potknięcie.

Ściany

Górne światło sprawdzi się wczesnym wieczorem. A co z tą późną porą, gdy już chcemy odpocząć na kanapie przed telewizorem lub z dobrą książką na fotelu? Trzeba zadbać o dodatkowe źródła światła – bardziej punktowe i nastrojowe. Kinkiety rozmieszczone na ścianach z mleczną obudową rozświetlą pomieszczenie subtelnym światłem, a punktowe oczka skierowane np. na książkę, pozwolą nam zaczytać się w lekturze. Kinkiety świetnie sprawdzą się także w przedpokojach! Często wiatrołapy mają załamania bądź są pomieszczeniami bardzo wąskimi i długimi. Jeden punkt światła nie da rady dotrzeć do wszystkich zakamarków, zatem kilka lamp powinno załatwić sprawę.

Kuchnia

Poza światłem ogólnym trzeba pamiętać o oświetleniu blatów i kuchenki. Świetliki przymocowane do szafek spełnią tę rolę doskonale. Mogą to być żarówki LED, halogeny bądź żarówki energooszczędne. Światło punktowe powinno być umieszczone tak, by nie razić w oczy! Dodatkowo żarówki powinny być w neutralnym kolorze nie zmieniającym barw w pomieszczeniu. Czasem zabiegi kolorowym światłem potrafią być bardzo… niesmaczne.

Artykuł powstał przy współpracy z centrumswiatla.pl