Kurs – wychowawca kolonijny

15.04. Uważasz się za osobę odpowiedzialną, cenisz sobie kontakt z ludźmi i uwielbiasz podejmować wyzwania? Lubisz spędzać czas aktywnie, masz zdolności przywódcze i sporo zdrowego zapału do pracy? A do tego szukasz posady w okresie letnim o charakterze opiekuna kolonii w miejscach takich jak kolonie i obozy sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej?

Ten kurs jest dla Ciebie! Spotkanie organizacyjne 15.04.2015 o godz. 16.30 w siedzibie ZDZ, ul. Armii Krajowej 43.

36 godzin kursu za 99 zł! Naszym celem jest przekazanie Tobie szerokiego spektrum wiedzy pedagogicznej celem podjęcia pracy z dziećmi i młodzieżą. Naszą misją jest przygotowanie Twojej osoby do podjęcia wymagającej, ale dającej wiele satysfakcji pracy oraz umożliwić pozyskanie stosownej dokumentacji, gwarantującej podjęcie legalnej pracy.

Kurs wychowawcy kolonijnego obejmuje zajęcia, których program jest zgodny z programem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN). Ukończenie naszego kursu jest gwarancją do legalnego i zgodnego z prawem zatrudnienia o charakterze opiekuna kolonijnego we wszystkich placówkach dla dzieci i młodzieży oraz miejscach jak kolonie, obozy, wczasy dziecięce czy oazy. Zaświadczenie ukończenia kursu wychowawcy kolonii wystawiane jest na świadectwie zgodnym ze wzorem z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Jakie cechy musi posiadać wychowawca? Wychowawca kolonijny przede wszystkim powinien być: – cierpliwy – dzieci nie zawsze są miłe i grzeczne, w ciągu 10 minut dzieci potrafią zadać nawet do 50 pytań! (policz na ile pytań będziesz musiał odpowiadać w ciągu dnia) – zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany – w ciągu dnia często nie ma czasu aby usiąść i wypalić papierosa (czego zresztą nigdy nie robimy przy dzieciach!) – sprawiedliwy – niejednokrotnie wychowawca musi rozsądzić spory między wychowankami i powinien zrobić to bezstronnie tak by nikt nie poczuł niesprawiedliwości – uczciwy – w końcu wychowawca często odpowiada ze finanse i rzeczy mu powierzone przez wychowanków – wesoły – swoje humory i złe samopoczucie zostawiamy w domu – dzieci nie mają najmniejszej ochoty by je oglądać – odpowiedzialny – każdy wychowawca musi zdać sobie sprawę z faktu, iż odpowiada za zdrowie i życie kilkunastu podopiecznych – wychowawca musi mieć świadomość, że mimo, iż dzieci dobrze się bawią to jeżeli podczas zabawy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla uczestników to zabawę przerywamy. Nie ważne jak dobrze w jej trakcie dzieci by się bawiły. Poza tym nikt nie powinien ciągnąć dziecka z 39 stopniową gorączką na długi spacer. – tolerancyjny – to, że dziecko robi coś wolno, ma inne upodobania niż my nie oznacza że powinno być przez nas dyskryminowane. – moralny i etyczny – należy kierować się w kolonijnym wychowywaniu dzieci wyłącznie względami moralnymi i etycznymi – jeśli sprzedawca wyda dziecku 2 zł za dużo to polecamy mu zwrócić te pieniądze a nie okazujemy entuzjastycznie dziecku, że może te pieniądze zatrzymać jakby wygrało na loterii.

Ta sama sprawa ma się z bardziej poważnymi tematami jak np. rasizm i antysemityzm – przekazujemy dziecku względy moralne a nie nasze prywatne odczucia. – dyskretny – dzieci mają masę różnych problemów i do obowiązków wychowawcy należy by nikt inny się o nich nie dowiedział by nie zepsuć dziecku wypoczynku np. jeśli dziecko zmoczy łóżko lub płacze postarajmy się być tego jedynymi świadkami. Obecnie organizuje się bardzo dużo wyjazdów kolonijnych, zimowisk i zielonych szkół.

Bardzo często rolę wychowawcy spełniają nauczyciele ze szkół. W sezonie wakacyjnym i zimowym nadchodzi jednak zapotrzebowanie na wychowawców kolonijnych. Warto wtedy przejrzeć witryny internetowe z ogłoszeniami o pracy, można też się przejść do różnych firm, które organizują takie wyjazdy i zostawić swoje CV. Do wybranych osób z pewnością odezwą się pracownicy biur podróży z propozycją wyjazdu. Należy się do niego odpowiednio przygotować. kolonie Warto poczytać co na takim obozie można robić, jakie zabawy organizować, jak zapełniać czas wolny, żeby dzieci całego wyjazdu nie spędziły na smartfonie lub tablecie. Należy mieć też kilka pomysłów w sytuacji braku pogody. Podczas deszczu również można ciekawie spędzić czas, mając do dyspozycji salę lub świetlicę i cały zapas gier i zabaw w głowie.

Wychowawca kolonijny musi być też bardzo często animatorem, więc warto posiadać ze sobą jakąś książkę właśnie z zabawami animacyjnymi. Osoba, która wykonuje pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną, musi posiadać, co najmniej tytuł Wychowawcy Kolonijnego. Tyczy się to zarówno szkoleń żeglarskich, pracy na koloniach i obozach młodzieżowych. Szkolenie trwa 36 godzin i kończy się pracą zaliczeniową ( egzaminem pisemnym). Efektem pozytywnego ukończenia szkolenia jest otrzymanie Zaświadczenia o ukończeniu Kursu wychowawcy wypoczynku zgodne z rozporządzeniem MEN, uprawniające do pełnienia funkcji wychowawcy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej (m.in. kolonie, obozy).

Więcej informacji: ZDZ Ełk, ul. Armii Krajowej 43

elk@zdz.bialystok.pl,

Tel. 87 620 26 10