Badania wody a zdrowie

Ciało człowieka w większości składa się w wody. Każdego dnia musimy dostarczać do naszego organizmu znaczne jej ilości. Jeżeli tego nie zrobimy, przestają prawidłowo funkcjonować komórki naszego ciała, a co za tym idzie także narządy przestają pełnić swoje funkcje. Człowiek nie może przeżyć bez wody nawet względnie krótkiego czasu. Tym bardziej należy się postarać o pewność, że woda pitna, którą spożywamy jest czysta i niczym nie skażona.

Co może kryć się w wodzie?

Woda, w której można oznaczyć między innymi obecność bakterii czy też metali ciężkich może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. To właśnie takie zanieczyszczenia niejednokrotnie przyczyniają się do zatruć zbiorowych wśród dzieci i dorosłych, którzy mieszkają na terenie, gdzie podejrzewa się wodę o zawartość szkodliwych substancji. Dlaczego jeżeli podejrzewamy, że ciecz, której na co dzień używamy do picia czy gotowania zawiera w sobie zanieczyszczenia, można, a nawet trzeba wykonać badania wody, które zleca się w laboratorium badania wody.

Specjaliści sprawdzą między innymi, czy próbki cieczy nie zawierają bakterii z grupy coli oraz bakterii kałowych. Dodatkowo można zlecić badanie wody na obecność metali ciężkich. Co bierze się pod uwagę podczas takich badań? Między innymi parametry cieczy, takie jak:barwa, mętność, zapach, ph, twardość czy obecność pewnych substancji chemicznych.

Pobieramy próbki wody

Procedura związana z pobieraniem próbek wody jest ściśle określona i trzeba jej przestrzegać, by badania wody okazały się wiarygodne. W tym celu należy zgłosić chęć zbadania wody na kilka dni przed planowanym dostarczaniem próbek. Wszelkie szczegółowe informacje na temat tego, jak prawidłowo zabrać się do tego przedsięwzięcia, można otrzymać w Laboratorium Badania Wody. Warto zgłosić się tam po pewne dane. Ponadto trzeba z tego miejsca pobrać specjalne, wyjałowione pojemniki.

Do badań mikrobiologicznych zwykle pobiera się kilka próbek po 250 ml, ale aby sprawdzić parametry fizyko- chemiczne, potrzeba więcej niż litr wody. Ponadto musi ona być dostarczana do laboratorium dokładnie spod tego samego adresu zamieszkania, a także w tym samym dniu, w którym została pobrana.

Podstawowe dane dotyczące pobierania próbek wody dotyczą sterylności tego procesu. Na przykład naczynia muszą być wyjałowione i dlatego można korzystać jedynie z opakowań, które otrzymamy w laboratorium. Ponadto naczynie napełniamy wodą ze środkowego strumienia, aby uzyskać wiarygodną próbkę. Po wlaniu cieczy, szybko zamykamy naczynie. Należy zostawić nieco pustego miejsca po korkiem, gdyż pracownicy laboratorium będą chcieli ją mieszać w naczyniu.

Zanieczyszczona woda i co dalej?

Jeżeli badanie wody wykaże obecność bakterii czy metali ciężkich, trzeba natychmiast zaprzestać używania jej do picia czy gotowania. Czasami w takiej sytuacji woda jest zakręcana na większym obszarze miasta. Należy się wyposażyć w wodę butelkowaną w jak największej ilości. Z pewnością odpowiedzialne za czystość wody władze podejmą jak najszybciej próbę jej uzdatniania. Dla własnego dobra należy czekać do zakończenia tego procesu.

Spożywania zakażonej wody może mieć naprawdę fatalne skutki i nie skończyć się na jednorazowym zatruciu. Z tego też względu, jeżeli ktoś w naszej rodzinie czy firmie zachorował i mamy podejrzenia, że może to wynikać ze stanu wody, należy jak najszybciej postarać się o zbadanie jej. proce trwa około tygodnia, a jeżeli okaże się, że woda jest zdatna do picia, znów bezpiecznie można będzie ją wykorzystywać do celów pokarmowych.

Źródło: Centrum Badania Jakości.