XXVII Jarmark Kaziuka

4-5.03. Tradycja kiermaszu sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. 

jamark_kaziuka_2016_plakatJarmark Kaziuka jest zarazem pożegnaniem się z zimą, ożywia miasto, napełnia przybyszami, sprzedawcami i turystami. Serdecznie zapraszamy do krainy unikatowych wyrobów nie zawsze dostępnych w sklepach, gdzie będziecie mogli Państwo kupić wszystko, co ręce ludzkie zrobiły podczas długiej zimy.

4 marca 2016 r. (piątek)

  • godz. 18:00 – sala widowiskowa Ełckiego Centrum Kultury, bilet: 10 zł/60+5złkresowe zabawy kaziuki
    Kresowe Zabawy – taneczny zespół założony w 1992 roku w Lidzie. W zespole tańczy 16 osób, a kierownikiem artystycznym i choreografem jest Olga Lowkis. Repertuar grupy obejmuje szeroki przekrój polskich tańców ludowych oraz kresowych. Tancerze brali udział w koncertach i festiwalach w Polsce i Niemczech.

5 marca 2016 r. (sobota)

  • godz. 10:00-14:00 – parking przed Ełckim Centrum Kultury, wstęp wolny
    Jarmark Kaziuka – sprzedaż rękodzieła i wyrobów „kaziukowych”
  • godz. 11:00 – Miejska Biblioteka Publiczna, wstęp wolny
    Sesja popularnonaukowa pamięci Janusza Benedykta Borowego „Szlakiem miast kresowych dawnej Rzeczypospolitej. Lwów”
  • godz. 17:00 – sala widowiskowa Ełckiego Centrum Kultury, bilet: 10 zł/60+ 5 zł

chabry kaziuki

Chabry – Polski Zespół Pieśni i Tańca „Chabry” został założony w 1996 roku  przy Miejskim Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Zespół  powstał, aby podtrzymywać polskie tradycje i zwyczaje ludowe oraz kulturę i folklor różnych regionów Polski.  W 2002 roku zespołowi nadano tytuł „Ludowego Zespołu”. Kierownikiem artystycznym jest Ludmiła Wojkiel, choreografem Karina Markina, kierownikiem grupy instrumentalnej Aleksandra Michiejko oraz kierownikiem grupy wokalnej jest Anna Kazimirczyk. Zespół liczy  40 osób i jest to zespół młodzieżowy.  W skład grupy tanecznej wchodzi 18 osób, wokalnej – 14 osób i instrumentalnej – 6. W swoim repertuarze zespól ma pieśni i tańce ludowe różnych regionów Polski, popularne piosenki biesiadne, polskie tańce narodowe, pieśni i tańce ukraińskie oraz białoruskie. Zespół daje liczne występy na Białorusi oraz często odwiedza Polskę.

W Galerii Holl natomiast zobaczymy „Przedwiośnie” – wystawę malarstwa Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.