„Sekrety Eleonory” – obejrzyj z dzieckiem

25.01  Historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek. Film o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły. Piękna animacja, która opowiada o magii płynącej z baśni i bajek i w ciekawy sposób zachęca, by czytać książki.

Siedmioletni Nathaniel jeszcze nie umie czytać i wydaje mu się, że nigdy nie opanuje tej sztuki. Chłopiec przepada za bajkami czytanymi mu przez dorosłych. Ekscentryczna ciocia Eleonora zapisuje w spadku swój dom jego rodzicom. Chłopiec dziedziczy zaś po niej bibliotekę pełną starych książek. Pewnego dnia Nathaniel odkrywa, że woluminy służą za schronienie bohaterom dziecięcej literatury. Są to oryginalne postacie z pierwszych wydań książek. Okazuje się, że potrzebują jego pomocy. Jeżeli opuszczą bibliotekę, znikną na zawsze wraz ze swoimi historiami. Kiedy rodzice postanawiają sprzedawać książki, chłopiec stawia czoła wielkim niebezpieczeństwom, aby ocalić nowych przyjaciół. Czy mimo braku pewności siebie uda mu się wykonać zadanie?

Termin:

25 stycznia 2015 (niedziela)

godz. 13.00, 15.00

Bilet:

12 zł

Miejsce:

kino ECK

Analiza psychologiczna dla nauczycieli i rodziców, którzy chcą porozmawiać z dziećmi o filmie.
Opracowała: Katarzyna Wasilewska

Z psychologicznego punktu film Sekret Eleonory jest okazją do tego, żeby porozmawiać z dzieckiem o śmierci, dorastaniu i o tym, co dostajemy w spadku po minionych pokoleniach. Główny bohater filmu, Nataniel, to ktoś, z kim łatwo się utożsamić malcowi w wieku około 6–7 lat. Przed chłopcem stają problemy, które są wtedy bardzo aktualne: śmierć starszego członka rodziny (wiekowej cioci), problem z nauką czytania, kłótnie z siostrą, w końcu – poczucie, że jest się małym i że nie da się rady udźwignąć odpowiedzialności, jaka wiąże się z dorastaniem.
Nataniel radzi sobie z tym ciężarem z pomocą postaci z baśni, które symbolizują mądrość przekazywaną nam przez minione pokolenia. Chłopiec pokonuje swoje lęki, a widz razem z nim wychodzi z trudnych prób zwycięsko. Dzięki temu Sekret Eleonory może mieć wartość filmoterapii dla tych, którzy doświadczają kłopotów podobnych do tych, jakie gnębią Nataniela.

Zagadnienia do rozmowy z dzieckiem:
• Śmierć cioci Eleonory – Co otrzymujemy w spadku po osobach, które odchodzą? Nataniel otrzymuje zbiór książek i misję, by czytał bajki sobie i innym. Jego siostra dostaje natomiast lalkę wypełnioną biżuterią. Skarb cioci pozwala odnowić dom, w którym znajduje się biblioteka, i widzimy, że mądrość przeszłych pokoleń to gwarancja bytu ich następców.
• Marzenia: po co nam one? – Książki są według cioci Eleonory ważne, ponieważ stanowią zapis fantazji ludzkiej od zamierzchłych czasów. Według mądrej staruszki ludzkość potrzebuje marzeń, a postacie z baśni pokazują nam, jak je realizować.
• Kłótnie z rodzeństwem: dlaczego starsza siostra lub młodszy brat mnie nie rozumieją? – Przygody rodzeństwa z Sekretu Eleonory pokazują, że codzienne waśnie i drobne kłótnie nie stanowią przeszkody dla lojalności i wzajemnej pomocy, gdy pojawia się prawdziwa potrzeba.
• Trudności w nauce czytania: jak im sprostać? – Natanielowi „słowa zacinają się w ustach”, być może cier
pi na dysleksję, naśmiewa się z niego siostra. Chłopiec chciałby być jak dorosły, widzieć i rozumieć świat tak jak oni. Czuje się jednak mały i dopiero zdobywa swoje poczucie kompetencji. Przekaz filmu jest jasny: upór
i wytrwałość w końcu przynoszą sukces.

Akcja filmu ma dobrze zbudowane napięcie, a muzyka tworzy bajkowy, tajemniczy, ale też nieco mroczny klimat. Dlatego byłoby dobrze, żeby dzieci oglądały Sekret Eleonory w towarzystwie dorosłego opiekuna, którego obecność buduje poczucie bezpieczeństwa podczas projekcji i który mógłby im wyjaśniać różne rzeczy.