Jak zaprojektować szafę? Czyli o tym, co pomoże w wyborze idealnego mebla

Duża, przestrzenna szafa to nie tyle marzenie, co konieczność. W mieszkaniach o ograniczonym metrażu pozwala ona zaoszczędzić sporo miejsca, często stając się schowkiem na różne przedmioty. Z kolei w domach, gdzie przestrzeń często jest większa, stwarza możliwość przechowywania ubrań i innych rzeczy w jednym punkcie, co ułatwia organizację. A przecież każda szafa ma również walory dekoracyjne, dzięki którym staje się ozdobą domu. Jak ją prawidłowo zaplanować?

projektowanie-szafy-krok-po-krokuZalety i atuty szaf można wyliczać niemal bez końca, wszakże każdy znajdzie dla nich odpowiednie zastosowanie. Ale by móc cieszyć się własną, w pełni spersonalizowaną szafą, najpierw trzeba dokonać wyboru. I tutaj często zaczynają się schody. No bo co może okazać się ważne i przydatne? Kilka cennych wskazówek znajdziecie poniżej.

Wymiary

Dokładny pomiar przestrzeni, w której chcielibyśmy umieścić naszą wymarzoną szafę, ma kluczowe znaczenie. Dlatego czynność tę należy wykonywać z dbałością o każdy milimetr. To zagwarantuje stabilność oraz właściwe położenie mebla. Zadanie jest łatwiejsze, kiedy w naszym domu lub mieszkaniu znajduje się przygotowana na przyjęcie szafy wnęka. Jeśli natomiast jej nie ma, często trzeba zdecydować się na mniej typowe rozwiązanie.

Głębokość standardowych szaf mieści się zazwyczaj w przedziale od 50 do 60 cm. Wynika to przede wszystkim z potrzeb praktycznych, gdyż szerokość wieszaków to ok. 40 cm, a zostawienie większej przestrzeni chroni ubrania przed zagięciami. Z tego względu nie warto decydować się na to, aby odległość od drzwiczek do tylnej ściany była mniejsza. Nawet jeśli może wydawać się to trudne z logistycznego punktu widzenia (gdzie ulokować taki mebel?), doświadczeni eksperci z pewnością zaoferują praktyczne rozwiązania projektowe, które ułatwią wkomponowanie szafy w określone pomieszczenie.

Układ szafy

To przestrzeń największej swobody. Dostępne obecnie w salonach szafy kuszą mnogością półek, szuflad oraz różnych przegród ułatwiających przechowywanie zawartości mebla. Jednak prawdziwą radość stwarza możliwość samodzielnego zaprojektowania wnętrza szafy. Taką opcję oferuje dzisiaj większość profesjonalnych firm meblarskich. Co więcej, naprawdę nie ma się czego obawiać, przecież zawsze można liczyć na porady i wskazówki.

A czym warto kierować się w czasie planowania wewnętrznej przestrzeni szafy? Osobistymi preferencjami! Stałe punkty programu to oczywiście organizer na wieszaki, kilka półek, ewentualnie wewnętrznych szuflad. Reszta to już dowolność. W razie potrzeby w dobrej szafie można nawet zmieścić sejf, który zabezpieczy kosztowności.

Wygląd

Wygląd szafy, z wiadomych przyczyn, ma niebagatelne znaczenie. I nie chodzi tu jedynie o jej barwę. W katalogach można bowiem znaleźć nie tylko przeróżne wzory kolorystyczne, ale także zróżnicowane formy, jak np. szafy narożne. Choć w tym drugim przypadku wybór zależy oczywiście od miejsca, jakim dysponujemy.

Większe możliwości stwarza tutaj zamówienie szafy na wymiar. Po pierwsze będzie ona unikatowa, absolutnie niepowtarzalna. Po drugie, dzięki odpowiednim pomiarom, wpasuje się w każde miejsce, niezależnie od tego, czy będzie to wnęka czy może po prostu jedna ze ścian.

Najważniejszą zaletą każdej szafy jest jej użyteczność. Skoro mowa o meblu na lata naprawdę dobrze będzie poświęcić chwilę i wybrać kilka najbardziej praktycznych rozwiązań. Dzięki temu uda się uniknąć nieco frustrującej sytuacji, w której szafa będzie ograniczać zamiast stwarzać możliwości.

Szaf-Mix Sp.z o.o. Lucjan i Piotr Lenart
Artykuł został przygotowany przez Szaf-Mix Sp.z o.o. szafynawymiar.waw.pl wykonującą meble i szafy na wymiar z najwyższej jakości materiałów o szerokim wachlarzu kolorystycznym i nowoczesnym wzornictwie. Warszawa i okolice