Meble tapicerowane – jak je czyścić, by zachowały idealny stan na długo?

Tapicerowanie foteli, kanap, krzeseł i sof stało się rzeczą powszechnie stosowaną. Jak jednak sprawić, by takie meble cieszyły oko i zachowały swój pierwotny, atrakcyjny wygląd na długo?

Choć meble tapicerowane nie są niczym nowym, trzeba przyznać, że wraz z bumem na tapicerowanie ścian, również meble z charakterystycznymi, skórzanymi elementami zyskały na popularności. Designerzy zaczęli łączyć ze sobą nie tylko różne tworzywa, lecz także różne gatunki skór, tworząc meble, nie tylko ciekawe wizualnie, ale również funkcjonalne i przyjemne w dotyku. Dobierać można jednak nie tylko rodzaj skory, lecz także jej kolory, dzięki czemu zakres dostępnych wzorów i modeli jeszcze znaczniej się powiększa. Jak jednak sprawić, by taki mebelek, wraz z upływem lat, nie stracił na atrakcyjności?

Na rynku występuje cała gama preparatów pozwalających meblom tapicerowanym zachować swoją świeżość. Niektóre, takie jak różnego rodzaju pianki bądź proszki, zapewniają jedynie doraźną ochronę. Wystarczy nanieść je na mebel i po upływie właściwego dla danego środka czasie, zetrzeć go przy użyciu gąbki bądź ściereczki. Należy przy tym uważać, by użyć specyfiku pasującego do gramatury skóry posiadanego mebla. Preparaty przeznaczone do skór, innych niż te stosowane na meblach np. do ścian tapicerowanych bądź tapicerek samochodowych, mogą nie tylko nie przynieść wymiernych skutków, ale narazić skórę na zniszczenie. W celu uniknięcia niepożądanej pomyłki, warto posiadany środek przetestować najpierw na fragmencie tapicerki, który jest niewidoczny bądź mało widoczny dla otoczenia. Nie jest tajemnicą, że najtrudniej czyści się skórę gładką i w jasnych odcieniach. Na takiej powierzchni każda plama jest bardzo widoczna, o czym doskonale wiedzą właściciele samochodów ze skórzaną tapicerką. Decydując się na samodzielne czyszczenie należy wystrzegać się środków takich jak odplamiacz czy wybielacz, gdyż ich użycie może zaowocować nieodwracalnym zniszczeniem tapicerki. Zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się delikatny środek piorący bądź roztwór z kwasku cytrynowego.

Skórę należy zatem chronić m.in. przed napojami, resztkami z jedzenia, plamami po farbach czy długopisach. Jednym słowem przed wszystkim, co może pozostawić plamy bądź odbarwienia. Warto pamiętać, że dla skóry negatywny wpływ może mieć nawet dotyk spoconych dłoni. Na co należy szczególnie uważać w przypadku mebli tapicerowanych? „Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w przypadku czyszczenia mebli ze skórzanymi elementami, należy ostrożnie obchodzić się z wodą. Jeżeli jej nadmiar dostanie się wewnątrz mebla, może doprowadzić do powstania pleśni i zniszczenia całej jego struktury” przestrzega specjalista z Tapex Design.

Czyszczenie mebli tapicerowanych, jak widać, nie należy do rzeczy prostych, ale nie jest też niemożliwe. O ile nie chce się samemu podjąć czyszczenia, można zlecić ich odświeżenie pralni bądź profesjonalnym tapicerom. Zaletą powierzenia mebli tym drugim, jest także to, że za odpowiednia dopłatą mogą także zadbać o odrestaurowanie mebla. Podobne rozwiązania stanowią jednak ostateczność.