Klasyka włoskiej kuchni – pizza w domowym wydaniu!

Kuchnia polska jest fascynująca i niezwykle różnorodna. Mnóstwo w niej wspaniałych przepisów zarówno dla miłośników pożywnych dań mięsnych, zup, słodkich ciast i deserów. Wiele ciekawych propozycji wśród tradycyjnych polskich potraw znajdą dla siebie także wegetarianie i osoby, które z różnych powodów powinny stosować dietę lekkostrawną.

pizzaNasuwa się pytanie, po co w ogóle mamy sięgać po przepisy innych narodów, skoro w naszej rodzimej kuchni nie brak inspiracji na codzienne posiłki? Otóż istnieje jeden prosty powód. Warto poszerzać kulinarne horyzonty i odkrywać nowe smaki. Dzięki kuchniom świata możesz przenieść się w najodleglejsze zakątki, nie opuszczając własnej kuchni. Masz ochotę na podróż do słonecznej Italii? Zatem w drogę!

Pizza w pigułce

Pizza to chyba najbardziej charakterystyczna włoska potrawa, choć obecnie dostępna jest w niemal każdym kraju na świecie, w każdej restauracji czy knajpce. Tak duża popularność świadczy o tym, że jest ona daniem naprawdę wartym uwagi i w istocie tak jest. Pizza znana była już za czasów starożytnych, ale oczywiście nie do końca w tym kształcie, w jakim znamy ją współcześnie. Nie wyobrażasz sobie pizzy bez dodatku sosu pomidorowego i samych pomidorów? Tutaj ciekawostka – pojawiły się one we Włoszech stosunkowo późno, bowiem dopiero po odkryciu Ameryki przez Kolumba. Pochodzenie pomidorów nie jest do końca znane – ich ojczyzną jest najprawdopodobniej Ameryka Południowa lub Środkowa.

Rodzajów pizzy jest niezliczenie wiele, jednak we Włoszech istnieje podział na dwa podstawowe, które odnoszą się do grubości ciasta. Pizza rzymska jest bardzo cienka (ciasto nie powinno być grubsze niż 3 mm) i płaska (bez podniesionych brzegów). Z kolei pizza neapolitańska charakteryzuje się grubym ciastem (nawet 1-2 cm) i podniesionymi brzegami.

Pizza w prawdziwie włoskim stylu

Co to znaczy? W pizzy z prawdziwego zdarzenia nie może zabraknąć typowo włoskich składników, takich jak mozzarella, salami, aromatyczne zioła i oczywiście passata pomidorowa. Jak zostało wyżej wspomniane, pomidory co prawda nie do końca są „włoskie”, ale przez wieki bardzo mocno zadomowiły się w tejże kuchni i teraz już trudno wyobrazić sobie większość tradycyjnych potraw bez ich dodatku.

Jeśli natomiast chodzi o mozzarellę, która jest serem podpuszczkowym twardym, stanowi ona obowiązkowy składnik prawie wszystkich rodzajów włoskiej pizzy. Ser ten cechuje się dużą rozciągliwością po roztopieniu. Z kolei wszystkim doskonale znane salami to tradycyjna, długo dojrzewająca kiełbasa, która ma słonawy smak.

Połączenie wszystkich tych składników to połączenie idealne, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi pizzy. Pyszną, domową pizzę możesz bez większego trudu przygotować samodzielnie (prosty przepis na smaczną pizzę znajdziesz TUTAJ). Nie masz czasu na przygotowanie ciasta lub obawiasz się, że nie podołasz temu wyzwaniu? Możesz wobec tego sięgnąć po gotowy spód do pizzy, a następnie położyć na nim dowolne składniki, wedle upodobań.

Różne oblicza pizzy

Na temat rodzajów pizzy można by rozprawiać w nieskończoność. Różne mięsa i wędliny, sery, warzywa, a nawet… owoce! Możesz przygotować pizzę łagodną lub na ostro, np. przy użyciu papryczek jalapeno. Jeśli masz ochotę na pizzę w nieco słodszym wydaniu, dodaj do swojego wypieku odrobinę ananasa lub mandarynkę. Istnieje wiele słodkich owoców, które dobrze wypadają w połączeniu z szynką, kurczakiem i innymi mięsami. Możesz eksperymentować i łączyć ze sobą najróżniejsze składniki, nawet te, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie do siebie pasują. Zaufaj swojemu instynktowi!