Jak mądrze wybrać karmę dla psa?

Jesteś troskliwym właścicielem pieska, którego chcesz otoczyć miłością i zapewnić mu długie, zdrowe życie? Z pewnością nie masz złudzeń, że tanie karmy dostępne w marketach to odpowiednik ludzkiego fast food’a. Tylko jak rozpoznać dobrą karmę i czym się kierować?

karma-dla-psaSkład przede wszystkim

To nie ładne opakowanie, kolorowe kuleczki karmy (są barwione dla właścicieli, bo psy nie rozróżniają kolorów), czy wysoka cena, czynią z danej karmy tę właściwą. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na skład karmy i obserwować swojego zwierzaka, jak reaguje na poszczególne składniki. Okazuje się, ze wyboru jest naprawdę sporo. Na początek zapamiętaj, że karma bez zbóż, bez glutenu i bez składników GMO to coś, co na pewno nie zaszkodzi Twojemu pupilowi. Z czasem zobaczysz, który pokarm smakuje psu najbardziej, z jakimi składnikami jego brzuszek nie radzi sobie najlepiej i kiedy zawartość miski znika najszybciej.

Co pies, to inna karma

O tym mówi się od niedawna. Kiedyś psy były karmione resztkami z obiadu, a teraz okazuje się, że należy zwracać coraz większą uwagę na to, co mają w misce. Wszystko dlatego, że psiaki na przełomie lat nabawiły się wszelkiego rodzaju nietolerancji pokarmowych. Czasem źle reagują na warzywa, bardzo często nie tolerują wielu zbóż, a co najdziwniejsze, zdarza im się nie przyjmować właściwie pokarmu mięsnego. Nade wszystko najbardziej szkodliwe są chemiczne spulchniacze, ulepszacze smaku i barwniki. To przez nie pies tyje, a jednocześnie posiada niedobory pewnych składników we krwi. Przez nieodpowiednią dietę psiak może niechętnie się ruszać, mieć problemy z wypróżnianiem, wykazywać agresywne zachowania, a nawet, może mieć problemy z kośćmi i stawami.

Zdobądź próbki dobrych karm bez zbóż lub zakup kilka mniejszych opakowań. Podawaj psu i sprawdzaj, jaka jest reakcja jego organizmu. Jeśli któraś karma odpowiada mu najbardziej, warto podawać mu ją najczęściej. Nie należy jednak kupować wciąż tej samej karmy, bo pies też potrzebuje urozmaicenia w codziennej diecie. Wybierz np. trzy najlepiej tolerowane karmy i wsypuj psiakowi naprzemiennie. Dzięki temu nie tylko wzbogacisz jego dietę, ale i zadbasz o to, by nie doszło do reakcji uczuleniowej na zbyt często podawany składnik.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z: sklepzkarmami.pl/