Jak tanio kupić wymarzone mieszkanie?

Ceny mieszkań na rynku polskim są niezwykle różnorodne. Inwestycja w centrum Warszawy wiąże się z większym kosztem niż np. mieszkanie w miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców. A jak wiadomo, prawdą jest, że dla większości nabywców cena jest głównym kryterium, które decyduje o podjęciu takiej, a nie innej decyzji. Dodatkowym kryterium jest lokalizacja – otoczenie, w jakim znajduje się inwestycja oraz oddalenie od newralgicznych punktów, takich jak praca, szkoła i rozrywka. Jak zatem szukać superofert, które gwarantują atrakcyjne miejsce oraz rozsądną cenę?

Przedsprzedaż

Z tego rozwiązania powinny skorzystać osoby, które dopiero planują przeprowadzkę i które mogą sobie pozwolić na oczekiwanie (nawet dwuletnie) na mieszkanie. Na czym dokładnie polega oferta przedsprzedażowa? Deweloper przygotowuje wizualizację swojej inwestycji, a kupujący decyduje się zakupić wirtualną wersję mieszkania. Najczęściej można spotkać się z ofertami przedsprzedażowymi na etapie fundamentów budynku, natomiast ostateczna faza przekazania mieszkania nabywcy będzie możliwa za określony w umowie czas. Długi czas oczekiwania wiąże się z atrakcyjną ceną – jest to interesująca propozycja dla osób, które chciałyby zamieszkać w ciekawej lokalizacji, a jednocześnie nie będą przepłacać za metr kwadratowy mieszkania.

Wyprzedaż

Jeżeli interesuje nas konkretna inwestycja, natomiast jesteśmy elastyczni co do np. piętra budynku, na którym zamieszkamy – warto śledzić ruchy dewelopera na stronie. Ostatnie sztuki mieszkań bardzo często w ostatecznym rozrachunku lądują na wyprzedaży, dzięki czemu nowy lokal, dostępny od zaraz, jesteśmy w stanie otrzymać w obniżonej cenie. Udanie się na dni otwarte lub skorzystanie z oferty limitowanej również pozwoli nam zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Jednak trzeba być uważnym, ponieważ większość atrakcyjnych propozycji jest dostępna przed krótki czas, a chętnych na tego typu oferty jest bardzo dużo. Trzeba mieć dobry refleks oraz jeśli to możliwe, zawczasu przygotowaną odpowiednią sumę pieniędzy.

Stan deweloperski czy wykończenie pod klucz?

Tutaj należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi w tym przypadku. Można trafić na ofertę wykończenia pod klucz, która jest darmowa bądź wynosi np. do 100 zł/m2. Jednak przeciętnie tego typu propozycje dostępne są od 300 – 2000 zł. Czy to się opłaca? Trzeba przeprowadzić we własnym zakresie obliczenia – wybrać interesujące nas meble, płytki, farby, dodając do tego cenę robocizny – czyli wszystko to, co będzie potrzebne do stworzenia wnętrza umożliwiającego codzienne funkcjonowanie. Jeżeli jesteśmy w stanie wyrobić się w niżej kwocie, warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim. Jednak bardzo często zdarza się, że po podliczeniu poszczególnych elementów, oferta dewelopera okazuje się bardzo konkurencyjna i dodatkowo w momencie odbioru mieszkania nie musimy martwić się o bałagan związany z remontem mieszkania.

Artykuł powstał przy współpracy z Ronson.pl