Gra na instrumencie a rozwój dziecka

Nie jest tajemnicą, że rozwój naszego dziecka zależy nie tylko od genetycznych uwarunkowań, ale również od podejmowanych aktywności. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy pedagodzy, zwłaszcza reprezentujący starą szkołę, intelektualne możliwości nie są dane raz na całe życie. Ludzki umysł jest pod tym względem nieco podobny do mięśnia – im częstszym, intensywniejszym i bardziej zróżnicowanym ćwiczeniom zostanie poddany, tym sprawniej będzie działał.

dziecko-w-czapceInteligencja zresztą nie sprowadza się wyłącznie do zdolności analitycznych – istnieje też inteligencja emocjonalna, od której zależy jakość relacji nawiązywanych przez nas z innymi ludźmi, czy artystyczna, która pozwala na wychwytywanie znaczeń ukrytych w dziełach sztuki co ogromnie rozszerza nasze horyzonty.
Nauka gry na instrumentach muzycznych znakomicie wpływa na wszystkie wymienione sfery. Nawet jeśli nasze dziecko nie wykazuje talentu, które może predysponować je w przyszłości do zostania wirtuozem – i tak będzie czerpało z tego ogromne korzyści, często w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy.

Samemu czy z nauczycielem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu kwestii. Przede wszystkim od poziomu entuzjazmu, jaki dziecko wykazuje podczas kontaktu z instrumentem i tego, jak szybko zazwyczaj się zniechęca. Zdarzają się dzieci wyjątkowo zdolne, które będą w stanie opanować instrument samodzielnie, którym na początku nauczyciel i dyscyplina mogą tylko zaszkodzić zabijając w nich entuzjazm. Są to jednak przypadki wyjątkowe – dzieci, których zdolności muzyczne graniczą z geniuszem. Nie oznacza to oczywiście, że takiego talentu nie warto szlifować pod okiem doświadczonego nauczyciela, jednak zanim zapewnimy dziecku profesjonalne lekcje – pozwólmy mu rozwinąć się na tyle, żeby samo tego zapragnęło. Tak właśnie wyglądał proces rozwoju takich muzyków jak Sungha Jung czy Igor Falecki – jeśli ktoś nie zna tych nazwisk – warto wpisać je w przeglądarce.

Pod okiem nauczyciela dziecko niewątpliwie rozwija się szybciej, do tego ma okazję skonfrontowania swoich umiejętności z profesjonalnym muzykiem i zdobycia wiedzy niezbędnej do tego, aby w przyszłości komunikować się z innymi instrumentalistami. Jeśli więc lekcje instrumentu sprawiają dziecku przyjemność – zdecydowanie warto zapewnić mu nauczyciela.

W czym pomaga umiejętność gry na instrumencie?

W świetle najnowszych badań okazuje się, że profity jakie przynosi gra na jakimkolwiek instrumencie są trudne do przecenienia. Po pierwsze – rozwija umiejętności matematyczne. Po drugie – kształcenie słuchu niesamowicie pomaga podczas nauki języków. Co więcej – komuś, kto opanował jakikolwiek instrument łatwiej jest w przyszłości przyswoić inne złożone umiejętności, takie jak chociażby sztuki walki, rysowanie, czy wszelkie inne złożone formy aktywności. Muzyka ponadto fantastycznie wpływa na wyobraźnię, kreatywność i wspomnianą wcześniej inteligencję emocjonalną – na czym polega związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy tymi dwiema dziedzinami nie wiadomo, jednak związek ten jest faktem, z którym trudno polemizować.

Autor:
Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami totujest.pl, portalu internetowego na którym znaleźć można ogłoszenia dotyczące korepetycji i zajęć dodatkowych dla dzieci.