Czym jest brykiet drzewny i do czego się go stosuje?

W dobie kurczących się zasobów paliw kopalnych tj. węgiel, ropa czy gaz co raz więcej mówi się o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Brykiet drzewny jest jednym z tych paliw, które ostatnimi czasy sporo zyskuje na popularności. Czym jest brykiet i co wpływa na jego jakość?

Biomasa

Brykiet drzewny jak sama nazwa wskazuje, tak naprawdę składa się z drewna, a precyzyjniej rzecz ujmując – z odpadów drzewnych. Takie odpadki, śmiecie pochodzenia organicznego nazywamy biomasą. Mogą to być nie tylko odpady drewniane jak to jest w przypadku brykietu, ale także słoma, ziarna oraz specjalnie uprawiane do tego celu rośliny (np. tzw. wierzba energetyczna). Biomasa to najczystsze paliwo z punktu widzenia emisji szkodliwych związków chemicznych tj. dwutlenek siarki. Ze względu na szereg niewątpliwych zalet obecnie biomasa jako paliwo jest stosowana także lub nawet przede wszystkim w procesach przemysłowych, gdzie produkowana jest energia w różnej postaci na ogromną skalę.

Jakość brykietu drzewnego

Wydajność brykietu zależy przede wszystkim od rodzaju wykorzystanego do jego produkcji drewna. Nie trudno zatem domyśleć się, że najbardziej energetyczne będą brykiety wyprodukowane z odpadów drzew liściastych (np. dąb lub buk). Jakość brykietu można w łatwy sposób ocenić po tym, jak dużo popiołu powstaje w procesie jego spalania – im mniej popiołu musimy wyjmować z pieca lub kominka tym lepiej. Niewielką część składu brykietu drzewnego czasem stanową substancje użyte do jego sklejenia. Jednak najlepszej jakości brykiet drzewny produkowany jest tylko i wyłącznie z drewnianych odpadów, odpowiedni, utrwalony kształt osiąga się tylko dzięki odpowiedniej sile prasowania materiału biomasy. Jakość brykietu zastosowania do spalania w gospodarstwie jednorodzinnym ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania kotła grzewczego. Stosowanie jak najlepszego jakościowo opału wydłuża okresy pomiędzy uzupełnianiem komory zasypowej urządzenia grzewczego.

Kotły grzewcze do spalania brykietu

W ostatnich dziesięcioleciach w technice grzewczej kładziono co raz większy nacisk na komfort użytkowania urządzeń grzewczych. I tak w kotłach gazowych i olejowych powszechnie stosuje się obecnie sterowniki, umożliwiające zaprogramowanie pracy kotła, tak, że praktycznie mieszkańcy mogą zapomnieć o jego istnieniu. Jednak w przypadu kotłów na paliwa stałe, niezbędne jest ‚ręczne’ dostarczanie opału. W tradycyjnych kotłach tego typu paliwo po prostu dorzuca się do komory spalania. Jednak dzięki technice brykietowania możliwe jest uzyskanie stałego opału o znormalizowanej, ustandaryzowanej wielkości. Dzięki temu powstał na przykład pellet drzewny, który ma kształt niewielkich walców.

Kotły na brykiet/pellet drzewny wyposażone zostały w komorę zasypową, gdzie dosypuje się paliwo. Pojemnik ten połączony jest z komorą spalania za pomocą podajnika ślimakowego. Ten odpowiednio sterowany przez programator, dostarcza do spalania określone porcje paliwa w bardzo precyzyjnie określonych dozach. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwość zaprogramowania pracy kotła, gdyż sterownik kotła sam będzie dokładał kolejne porcje paliwa. Użytkownik musi tylko raz na jakiś czas dosypać pelletu do komory zasypowej. Podobnie funkcjonują także kotły na węgiel ekogroszek oraz miał. W przemyśle tego typu procesy stosuje się także na skalę wielkoformatową. W domach jednorodzinnych brykiet kominkowy chętnie jest wykorzystywany także do spalania w tradycyjnych kominkach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://dobrybrykiet.pl/