Bezsenność – jakie są jej przyczyny? Jak sobie z nią radzić?

Odpowiednio długi i dobrej jakości sen to gwarancja prawidłowej regeneracji organizmu. Coraz więcej osób skarży się jednak na problem z bezsennością – została ona nawet uznana za chorobę cywilizacyjną. Jakie są jej przyczyny i czym może skutkować bezsenność? Dlaczego nie należy jej lekceważyć? Poznaj wszystkie niezbędne informacje.

Dlaczego sen jest ważny?

Sen stanowi jedną z podstawowych potrzeb naszego organizmu. W czasie jego trwania zwalniają wszystkie procesy biologiczne (np. zmniejsza się częstość oddechów), dzięki czemu całe ciało może odpocząć i się zregenerować. Sam sen powinien trwać ok. 8 godzin, a także zaczynać się i kończyć samoistnie, bez żadnych gwałtownych bodźców. Jeśli więc problemy ze snem zdarzają się regularnie i rzadko mamy okazję się wyspać, warto poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy, aby móc odpowiednio zapobiegać jego niekorzystnym skutkom.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Przyczyn bezsenności jest wiele i trudno zaklasyfikować je do poszczególnych, odrębnych grup. Krótkotrwała (trwająca krócej niż miesiąc) bezsenność najczęściej spowodowana jest stresem, zmianą trybu życia bądź rozregulowaniem zegara biologicznego, a tym samym zakłóceniem rytmu dobowego. Bywa również związana z pojawieniem się niektórych infekcji, chorób lub bólów. Przedłużający się brak snu (trwający powyżej miesiąca) spowodowany może być zaburzeniami psychicznymi (takimi jak nerwica, depresja), przewlekłymi chorobami, nadużywaniem leków, uzależnieniami, elektroniką nagromadzoną w sypialni (np. światłem emitowanym przez ekrany laptopów, smartfonów czy telewizorów), a także zaniedbaniem tzw. higieny snu.

Skutki bezsenności

Przedłużające się problemy ze snem skutkować mogą znacznym obniżeniem komfortu życia. Osoby cierpiące na bezsenność często skarżą się na drażniące uczucie senności w ciągu dnia, złe samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz notoryczne rozdrażnienie. Wahania nastroju, wzmocnione lęki i zwiększona podatność na stres to kolejne negatywne efekty niedoboru snu. Bezsenność u dzieci może powodować słabszą koncentrację, a przez to trudności w przyswajaniu wiedzy. Brak snu w trakcie ciąży wpływa negatywnie zarówno na samopoczucie i zdrowie przyszłej mamy, jak i rozwijającego się dziecka.

Jak walczyć z bezsennością?

Jeśli problemy ze snem nie są związane z poważniejszymi schorzeniami fizycznymi lub psychicznymi, w walce z bezsennością pomocne może okazać się zadbanie o prawidłową higienę snu. Oto kilka wskazówek, których powinno się przestrzegać:

  • Sypialnia powinna być pomieszczeniem przeznaczonym tylko dla odpoczynku. Usuńmy więc z niej wszystkie sprzęty elektroniczne. Unikajmy również wykonywania w niej obowiązków zawodowych bądź nauki.
  • Przed snem pamiętaj o tym, aby nie używać telefonu ani laptopa. Emitowane przez nie światło negatywnie wpływa na proces zasypiania.
  • Przed zaśnięciem powinniśmy dobrze wywietrzyć i odpowiednio zaciemnić sypialnię.
  • Starajmy się funkcjonować według stałego rytmu dobowego – kładźmy się spać o podobnej porze, unikajmy również spania w dzień.
  • 2–3 godziny przed planowanym zaśnięciem postarajmy się stopniowo wyciszyć i zrelaksować, unikajmy wzmożonego wysiłku fizycznego.
  • Na kolację zjedzmy lekki, nietłusty posiłek. Unikajmy również mocnej kawy, herbaty i alkoholu.

Artykuł przygotowano we współpracy z http://strefamysli.pl/pomoc-psychologiczna-online/