8 naszych ulubionych kwitnących roślin!

Rośliny kwitnące potrafią odmienić każde wnętrze ogrodowe. Zależnie od pory roku zmieniają się barwy, pokroje i zapachy, sprawiając, że nasz ogród zaskakuje codziennie piękniejszym wyglądem.

geranium-736302_960_720Dlatego właśnie lubimy mieć kwiaty w ogrodzie. Jednak nie zawsze udaje nam się spełnić marzenie o barwnych pachnących kobiercach.

W poniższym artykule proponujemy Państwu idealne rozwiązania dla osób wymagających, które pragną ozdobić swój ogród barwną kwiecistą dekoracją. Są to gatunki mało wymagające, zapewniające obfite kwitnienie w każdych warunkach.

Zanim zapoznają się Państwo z tymi roślinami, warto zwrócić uwagę na funkcje, jakie spełniają rośliny kwitnące w ogrodzie.

Funkcje roślin kwitnących w ogrodzie:

  • dekorują i upiększają otoczenie,
  • przyciągają pszczoły i motyle,
  • pobudzają zmysły.

fountain-1117272_960_720Do naszych ulubionych roślin kwitnących zaliczamy:

  1. pelargonie – ukochane kwiaty jednoroczne, szczególnie doceniane w aranżacjach balkonowych, ze względu na to, że dobrze znoszą słońce i nie chorują. Ich niewątpliwą dekoracją są atrakcyjne, bujne kwiaty. Wznoszą się ponad liście, mają kulisty kształt i są dostępne w wielu odcieniach różu, bieli i czerwieni. W sprzedaży dostępne już w kwietniu, kwitną do jesieni. Nie wymagają szczególnego nawożenia.
  2. liliowce – Hemerocallis – długowieczna bylina, która cały czas oferuje nam nowe odmiany i gatunki, zróżnicowana ze względu na wysokość, kolor kwiatów, liście. Kwiaty pojawiają się późną wiosną, pomimo, że są krótkotrwałe to mamy wrażenie długiego kwitnienia liliowców, ponieważ na jednym egzemplarzu pojawiają się liczne pąki kwiatowe. Kwiaty mają kształt trąbkowy, są duże, a ich płatki grube. Po za czasem kwitnienia roślina oferuje nam dekoracyjne liście, które poruszane podmuchami wiatru, nadają kompozycjom roślinnym ruchu i swobody.
  3. jeżówki – Echinacea – to atrakcyjna i zróżnicowana grupa odpornych bylin, doskonale rośnie w stanowiskach słonecznych, kwiaty ułożone na wysokich łodygach, dostępne w wielu kolorach, kwitnące od lipca do jesieni, roślina rozsiewa się po ogrodzie, dzięki temu po kilku latach możemy wyhodować pokaźną kolekcję. Może stanowić ciekawą zimową dekorację w ogrodzie, gdyż suche kwiaty potrafią przetrwać zimę, doskonała również na kwiaty cięte.
  4. dąbrówka rozłogowa – jest to ekspansywna roślina płożąca, która dobrze rośnie w miejscach zacienionych. Pędy w kolorze bordowo-zielonym są ozdobione małymi listkami, późną wiosną i latem dodatkowo ozdobione fioletowymi kwitkami, wzniesionymi ponad ziemię na prostych, krótkich łodyżkach. Dąbrówka stanowi dekorację ogrodu również zimą.
  5. wilec purpurowy – Ipomoea purpurea – to okazałe, bujnie rosnące pnącze, gęsto pokryte dużymi liśćmi, kwiaty na jednej roślinie mogą mieć zróżnicowane kolory –od fioletów, przez błękity i róże. Kształt kwiatów kielichowy; kwiaty mają tę szczególną właściwość, że otwierają się tylko rano; wilec, pomimo, że jest rośliną jednoroczną, to dzięki licznym nasionom, rozsiewa się w ogrodzie, pojawiając się rok po roku.
  6. rozchodnik okazały – Sedum spectable – jest rośliną szczególnie odporną na suszę, dzięki swoim grubym liściom i łodygom, które magazynują wodę. Lubi słońce, ale zakwitnie także w półcieniu. Kwiaty pojawiają się na roślinie już późną wiosną, ale zakwitają dopiero w sierpniu. Pozostają atrakcyjne do późnej jesieni, nawet zimą długo zachowują kolor i zdobią ogród. Osiągają wysokość od 20 do 50 cm, liście i pędy w zależności od odmiany mogą mieć odcienie zieleni lub bordo, natomiast kwiaty kwitną na różowo, biało lub czerwono.
  7. clematisy – wieloletnie pnącza, rosnące zarówno w słonecznych jak i pól cienistych miejscach, osiągają nawet do 5 metrów rocznego przyrostu, ale do szybkiego wzrostu wymagają stabilnych podpór. Kwiaty maja kształt gwieździsty, ich wielkość jest bardzo zróżnicowana, zależnie od odmiany. Kwiaty Clematisów są dostępne w każdym kolorze.
  8. krwawnik – Achillea millefolium- to odporna, wieloletnia bylina, która lubi słońce i lekką, niekoniecznie zasobną ziemię. Drobne kwiatki tworzą baldachimy, wzniesione na wyprostowanych, sztywnych łodygach. Spotykamy krwawnik kwitnący na biało, różowo, czerwono i pomarańczowo. Wysokość rośliny waha się, w zależności od warunków, od 20 – 50 cm.

Każda z zaprezentowanych powyżej roślin stanowi idealną propozycję dla osób, które chcą mieć zdrowo i atrakcyjnie kwitnący ogród. Różnorodność form, sposobów wykorzystania i szeroka gama kolorystyczna sprawi, że każdy znajdzie w tej grupie coś dla siebie!

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: (ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.



1 komentarz

  1. Agata
    lip 30, 2016 @ 17:35:23

    Wszystkie te rośliny tu są świetne, ale dla mnie absolutnym hitem są wężownice, czyli sansewieiry. Pięknie wyglądają i na zewnątrz, i w doniczce na oknie. Jakoś bym je między te 8 roślin upchnęła.